Schopnost Čechů splácet své závazky se díky rekordně nízké nezaměstnanosti dále zlepšuje. Neplatiči zapsaní v registru klientských informací Solus loni uhradili téměř 5,2 miliardy korun ze svých závazků po splatnosti evidovaných v registru fyzických osob. Je to o 12 procent více než v roce 2015 a dosud nejvyšší splacená částka od vzniku sdružení v roce 1999. Podle Solusu šlo skoro o 295 tisíc lidí.

Celková částka po splatnosti, kterou Solus eviduje, loni klesla na 50,5 miliardy korun. O rok dříve to bylo 52,7 miliardy korun.

Lepší schopnost Čechů splácet se zřetelně projevuje také na kvalitě bankovních půjček. Podle statistiky ČNB podíl špatných půjček, ze všech typů úvěrů, které banky lidem poskytly, klesl na konci února na 3,09 procenta. To je nejníže od března 2009. Před rokem to bylo 4,07 procenta. Údaj sleduje podíl půjček nesplácených déle než 90 dnů. Výrazné zlepšení platební morálky ilustruje i vývoj nesplácených spotřebitelských půjček, které patří k nejrizikovějším pro banky. V posledních měsících klesl pod devět procent. Přitom ještě před rokem byl nad 10 procenty.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Podle sdružení Solus Češi loni zaplatili přes 5 miliard korun dluhů po splatnosti.
  • Ke konci roku 2016 mělo dluhy po splatnosti 7,44 procenta dospělých obyvatel země, což je nejméně od poloviny roku 2008.
  • Podíl špatných půjček, které lidé bankám nesplácejí, je podle statistiky ČNB nejnižší za posledních osm let.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.