Ministerstvo financí (MF) v úterý splatí státní dluhopisy téměř za 90 miliard korun, které prodalo na finančních trzích před vypuknutím finanční krize v dubnu 2007. Vyplývá to z informací na internetových stránkách MF. Podle úřadu jde o rekordní jednorázovou splátku dluhopisů. Včetně uvedených dluhopisů celkově MF čeká letos ještě splatit dluhopisy a pokladniční poukázky zhruba za 261 miliard korun.

Úročení uvedených dluhopisů bylo čtyři procenta ročně a roční náklady MF na ně činily 3,9 miliardy korun. MF přitom se splacením těchto dluhopisů nemá problém, protože si během prvního čtvrtletí půjčilo na trzích zhruba 110 miliard korun s průměrným ročním úročením 0,17 procenta. Využilo tak poptávky po českých dluhopisech, která byla způsobena očekáváním konce devizových intervencí. Ty nakonec centrální banka ukončila minulý týden.

Ekonom Komerční banky Marek Dřímal prohlásil, že další velkou splátku 70 miliard korun bude muset uhradit MF letos v listopadu. Jde o dluhopis s nulovým úročením, který je z velké většiny držen zahraničními investory. Dalších 60 miliard korun ke splacení čeká MF v lednu 2018.

"Nehrozí, že by stát na splátky neměl. Jenom si bude muset na tyto splátky půjčit na relativně vyšší úroky, než tomu bylo doteď, kdy MF využívalo extrémně nízkých i záporných výnosů na tzv. krátkém konci výnosové křivky, které byly způsobeny čistě existencí kurzového závazku a intervencemi ČNB," uvedl Dřímal. V následujících měsících tak čeká nižší prodeje dluhopisů, větší aktivita MF podle něj bude na dluhopisovém trhu až v posledních měsících roku.

MF přitom na finančních trzích prodávalo státní dluhopisy s kratší dobou splatnosti i se záporným výnosem od konce roku 2015. Investoři tak státu platili za to, že mu půjčují peníze.

Kvůli tomu také přes dvě pětiny českých státních dluhopisů v korunách drží zahraniční investoři. V absolutní částce jde o 602 miliard korun z celkových 1,433 bilionu korun dluhopisů vydaných na domácím trhu. Před rokem, v lednu 2016, činil podíl zahraničních vlastníků dluhopisů necelých 25 procent.

V roce 2018 by mělo MF splatit dluhopisy za 254 miliard korun a v roce 2019 zatím za 236 miliard korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru