Pražská akciová burza v posledních letech nezaznamenává nejlepší časy. Objem obchodů postupně klesá a z pokrizových 463 miliard korun v roce 2010 se postupně dostal na úroveň 168 miliard v loňském roce. Dílčí útěchou může být zastavení propadu, když minimální hodnota byla zaznamenána v roce 2014 při 153 miliardách, ale zpět na výrazněji vyšší hodnoty jsme se zatím stále nedostali.

Nových emisí je jako šafránu, a když už se nějaká v posledních letech našla, bylo to vyváženo odchodem či krachem některé ze stávajících. Letmý pohled na výkonnost domácího indexu PX velké nadšení rovněž nepřináší. Tři z pěti posledních roků byly záporné a celková výkonnost za poslední pětiletku ve výši jednoho procenta je naprosto zanedbatelná. Tato fakta jsou daná, ale jedná se jen o první rychlý pohled na pražskou burzu. Jelikož náš akciový trh má jedno podstatné specifikum, je nutné se podívat i druhou optikou a hodnotit náš kapitálový trh v kontextu celkového pohledu. A ten už podle mého názoru zase tak tragický není.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru