Trojice středoevropských burz − v Budapešti, Praze a Varšavě − se obvykle řadí mezi takzvané emerging markets, tedy hospodářsky se rozvíjející trhy. Podle expertů se však od jiných rozvíjejících se trhů v lecčems liší. "Celkově je středoevropský region z hlediska emerging markets poměrně specifický. A to ať z pohledu akcií, dluhopisů nebo měn," říká portfolio manažer společnosti Pioneer Investments Petr Zajíc. "Nejsou to klasické rozvíjející se trhy, ani z pohledu růstového potenciálu, ale ani z pohledu rizik, například politických či makroekonomických, které jsou s nimi spojené," vysvětluje Zajíc.

Součástí příběhu rozvíjejících se zemí bývá i demografický vývoj. Například Turecko či státy jihovýchodní Asie na rozdíl od střední Evropy zažívají rychlý růst počtu obyvatel, v populaci je velké zastoupení mladých lidí. Zároveň se rychle zvyšuje životní úroveň, zejména střední třídy. Naopak Česko, Maďarsko a Polsko se potýkají se stárnutím obyvatelstva. A tempa ekonomického růstu jsou v porovnání například se zeměmi západní Evropy podobná či jen lehce nadprůměrná.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?