Stavební spořitelny poskytly za první čtvrtletí úvěry za 14,4 miliardy korun, což je v meziročním srovnání nárůst o 41 procent. Naopak letos spořitelny zaznamenávají pokles zájmu o nové smlouvy o stavebním spoření. Uzavřely jich zhruba 101 000, zatímco o rok dříve to bylo přes 140 000. Vyplývá to z údajů všech pěti českých stavebních spořitelen.

"Je jasně vidět, že ve stavebním spoření se trend posunuje směrem k úvěrům. Spořitelny se stále lépe trefují do poptávky po dostupných úvěrech na bydlení v řádu stovek tisíc korun, kdy není nutné zastavit nemovitost. A o takové úvěry zájem právě nyní roste," řekl tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý. Do budoucna se podle něj uvidí, jaká bude reakce trhu na zastropování úvěrů na bydlení ve vztahu k hodnotám zastavených nemovitostí. "Ta by mohla vysoký zájem o úvěry od stavebních spořitelen ještě posílit," dodal.

Za celý loňský rok stavební spořitelny poskytly úvěry za 50,6 miliardy korun, což byl ve srovnání s předchozím rokem nárůst o tři procenta. Rovněž zájem o uzavírání smluv o stavebním spoření loni o tři procenta stoupl, když spořitelny uzavřely zhruba 474 000 smluv.

Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak poskytnou klientovi, většinou půjčují. Úrokové sazby závisí na délce doby fixace a ceně peněz na mezibankovním trhu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru