Podíl nezaměstnaných osob klesl letos v březnu na 4,8 procenta z únorových 5,1 procenta. Loni v březnu dosahoval 6,1 procenta. Vyplývá to z údajů Úřadu práce ČR.

Úřady ke konci března evidovaly 356 112 uchazečů o zaměstnání - to je o 24 096 méně než v únoru a o 86 997 méně než před rokem. Zároveň jde o nejnižší březnovou hodnotu od roku 2008. Dosažitelných uchazečů, kteří jsou schopni okamžitě nastoupit do práce, bylo v březnu 332 098. 

Zaměstnavatelé nabízeli prostřednictvím úřadů práce 150 917 volných míst. Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 2,4 uchazeče, z toho nejvíce v okresech Karviná (13,9), Jeseník (10), Ústí nad Labem (8,9), Sokolov (7,4), Hodonín (7,1), Znojmo (6,5), Chomutov (6,3) a Bruntál (6).

"Firmy měly v březnu největší zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, pomocníky ve výrobě, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, montážní dělníky, uklízeče, kuchaře (kromě šéfkuchařů) a pomocné kuchaře, pracovníky ostrahy bezpečnostních agentur, svářeče, řezače plamenem a páječe, obsluhu vysokozdvižných vozíků nebo nástrojaře," říká mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková. "Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory," dodává.

Podporu v nezaměstnanosti pobíralo v předchozím měsíci 99 950 lidí, tj. 28,1 procenta všech uchazečů vedených v evidenci. Průměrná výše podpory dosahuje 6396 korun.

Během března se do evidence úřadů práce nově přihlásilo 40 347 lidí. Z evidence naopak odešlo celkem 64 443 uchazečů (ukončená evidence, vyřazení uchazeči o zaměstnání), z toho novou práci získalo 44 504 lidí.

"Do půlky letošního roku pravděpodobně zaznamenáme absolutní rekord v  podílu nezaměstnaných pod dosavadním minimem 4,28 procenta z roku 2008. Bude zajímavé sledovat, zda nezaměstnanost pokoří i čtyřprocentní hranici," říká analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. "Nesoulad mezi nabídkou a poptávkou na trhu práce bude každopádně ve stále větší míře omezovat podniky i celou ekonomiku a promítat se do další akcelerace mezd," dodává.

V evidenci úřadů práce jsou nejčastěji lidé s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou. Průměrný věk nezaměstnaných činil v březnu 42,6 roku. Více než třetinu - 34,9 procenta - uchazečů tvoří lidé nad 50 let věku.

Podíl dlouhodobě nezaměstnaných - tedy hledajících práci déle než dvanáct měsíců - dosáhl 37,1 procenta. Ženy se na celkovém počtu nezaměstnaných podílejí téměř přesně polovinou (49,7 procenta). Patnáct procent uchazečů tvoří zdravotně postižení. Čtyři procenta uchazečů tvoří absolventi škol všech stupňů vzdělání a mladiství.

"Z profesního hlediska bylo v evidenci nejvíce pomocných pracovníků ve výrobě, prodavačů, všeobecných administrativních pracovníků, uklízečů, pracovníků v ostraze, zedníků, kamnářů, dlaždičů, montérů suchých staveb, řidičů osobních a malých dodávkových automobilů, pomocných manipulačních dělníků nebo pracovníků v gastronomii," upřesňuje Beránková.

Česká nezaměstnanost zůstává nejnižší v celé Evropské unii - podle jednotné metodiky dosahovala v únoru 3,4 procenta. Následují Německo (3,9 procenta) a Malta (4,1 procenta). Nejhůře jsou na tom Řecko (23,1 procenta - hodnota za prosinec 2016) a Španělsko (18 procent).

Nezaměstnanost v březnu
Zdroj: Úřad práce

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru