Inflace zůstala v březnu na stejné úrovni jako o měsíc dříve. Radost z toho může mít Česká národní banka, která ve čtvrtek ukončila intervence právě kvůli tomu, že spotřebitelské ceny po více než čtyřech letech rostou, jak si ČNB přeje. Tedy zhruba o dvě procenta.

V březnu inflace meziročně stoupla o 2,6 procenta, oznámil Český statistický úřad. V únoru to bylo o 2,5 procenta.

Ceny v březnu rostly v souladu s očekáváními analytiků. "Inflaci táhne nahoru jak její jádrová složka, tak kolísavé ceny pohonných hmot a potravin, například zeleniny," říká hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.

Inflaci táhnou vzhůru hlavně zdražující pohonné hmoty a potraviny, tento efekt se ale postupně vytratí. Zatímco meziročně ceny potravin rostly o 4,4 procenta a ceny pohonných hmot o 16,8 procenta, v meziměsíčním porovnání už obě položky svůj růst zastavily. Ceny potravin oproti únoru klesly o 0,2 procenta a ceny pohonných hmot o 0,6 procenta.

"Pro běžného spotřebitele je pozitivní, že v březnu se oproti únoru snížily ceny zeleniny o více než desetinu. Z podstatné míry tak ceny zeleniny korigovaly více než patnáctiprocentní nárůst, k němuž došlo mezi lednem a únorem z důvodu neúrody ve Španělsku a dalších zemích či regionech vyvážejících zeleninu," dodává Kovanda. Zimní "výpadek" v dodávkách zeleniny se tedy podle něj daří eliminovat, neboť se do dodávek postupně zapojují také jiné exportní destinace.

Analytici čekají, že současný vývoj u cen potravin a pohonných hmot bude pokračovat. Oni i centrální banka proto očekávají, že inflace bude do konce roku 2017 postupně klesat. České domácnosti by tak neměly čelit přehnanému růstu cen. Například analytici Raiffeisenbank očekávají, že inflace do konce roku klesne pod cíl ČNB, tedy pod dvě procenta.

"Výhled ČNB do konce roku 2017 ukazuje, že inflace by neměla klesnout pod jedno procento, což se podle našeho odhadu naplní, pokud koruna prudce neposílí k 25 korunám za euro. V naší prognóze očekáváme průměrnou míru spotřebitelské inflace v letošním roce na úrovni 2,4 procenta při průměrném kurzu 26,50 za euro," říká Monika Juncke, analytička Raiffeisenbank.

Inflace (v %)
Zdroj: ČSÚ
Pozn.: Tmavší modrá linie ukazuje inflační cíl ČNB v hodnotě 2 %. Světlejší linie naznačují toleranční pásmo v rozmezí 1-3 %.
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru