Top chart

* Kurz koruny na konci a začátku intervencí – 26,75 Kč/EUR a 26,63 Kč/EUR. ČNB manipulace s korunou spustila okolo poledne 7. 11. 2013 a ukončila takřka ve stejném čase 6. 4. 2017.

* 3 roky, 4 měsíce a 28,5 dne bránila ČNB měně v posílení pod 27 korun za euro. Je stále podhodnocená? Podle Holgera Zschaepitze z Die Welt ano. Měřeno kupní silou o 28 procent.

* Guvernér ČNB Jiří Rusnok míní, že na vrub slabší měny jde až třetina z celkového růstu HDP o 10 procent v letech 2014–16. Jeho předchůdce Miroslav Singer sdílí podobný názor.

* Makléř Fio banky Pavel Hodroušek shrnuje růst českých akcií. Unipetrol ukazuje, že Ondřej Koňák z Patria Finance měl loni v říjnu dobrý odhad. Akcie od té doby vzrostla o 30 procent.

* Polský řetězec supermarketů Dino Polska jde na burzu. Enterprise Investors dostane za 49 procent akcií až 11 miliard korun. Zakladatel Dina Tomasz Biernacki své akcie neprodá.

* Samoobsluha a restaurace v jednom je nový trend v USA. Jmenuje se grocerant.

* Nemůžete si vzít vlastní laptop do letadla? Nevadí. Qatar Airways vám půjčí palubní.

Glosa ve 127 slovech

Po tisíci dvě stě čtyřiceti šesti dnech (890 bez víkendů) obchodování s českou měnou řídí volná ruka trhu. Současný guvernér centrální banky Jiří Rusnok a jeho tým už nediktují, kolik korun stojí euro a jiné měny, z paláce na pražských Příkopech. Volně plovoucí kurz koruny nastaví zrcadlo českému hospodářství. Ukáže, jestli bylo umělé oslabování koruny nezdravým dopingem, nebo žádoucím nakopnutím elektrickými šoky z defibrilátoru. Exguvernér centrální banky Miroslav Singer, který koruně posilování v listopadu 2013 zatrhl, říká, že šlo o snadné rozhodnutí. Díky slabé koruně hospodářství od té doby roste. Bude-li v tom pokračovat, přestože silnější koruna zdraží české výrobky v zahraničí, tak šlo o dlouhodobě správnou volbu. Případné ovace ale sklidí Jiří Rusnok. Jen koruna ještě musí úspěšně projít rekonvalescencí nutnou po probuzení z umělého spánku.

Kdo investuje nejlépe (na českém trhu)

Ten, kdo včas vsadil na posílení koruny takovým způsobem, že peníze správně rozdělil mezi akcie a státní dluhopisy. V akciích bylo nutné volit tituly, které se obchodují jen na pražské burze. Posílení koruny může mít dopad na akcie, které lze koupit a prodat na dvou či více různých burzách současně (např. rakouská banka Erste či pojišťovna Vienna Insurance Group). Kvůli různým měnám jsou rizikovější. Na posílení koruny ale mohou vydělat i ti odvážlivci, kteří ve čtvrtek koupili krátkodobý státní dluhopis se záporným výnosem. Jen jej musí včas prodat a koruny směnit na eura, dolary, libry, jeny…

Co láká

Chuť investovat do akcií Amazonu nezná mezí. Americký e-shop se stal pátou nejdražší veřejně obchodovanou společností na světě. Podle časopisu The Economist se tak děje, přestože firma i její akcionáři věří, že růst Amazonu teprve začíná. Podle investiční banky Morgan Stanley obrat firmy do roku 2025 vzroste více než trojnásobně na 500 miliard dolarů. Dosud žádná firma velikosti Amazonu nedokázala zvyšovat obrat takovým tempem a tak dlouho.

Kdo prohrává a kdo vyhrává

Daňoví poplatníci. Státní firma Prisko koupí bankrotující těžební firmu OKD za 80 milionů korun. Útlum těžby následně zaplatí státní podnik Diamo. Nakonec by ale něco ze státních peněz mohlo doputovat k více než 10 000 lidí, kteří v OKD a dodavatelských firmách pracují.

Mimo byznys

Cimrman dobývá Ameriku. Žižkovské divadlo Járy Cimrmana na konci dubna vyjede na turné do Washingtonu, New Yorku a Baltimoru s anglickou verzí své hry Záskok neboli The Stand-In.


Peníze podle Leoše Rouska

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru