Státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) loni vymohla pohledávky za rekordních 1,132 miliardy korun. Uvedl to ve středu deník Lidové noviny (LN). Loňský objem splacených dluhů je zhruba dvakrát větší než za rok 2015, kdy EGAP vymohla jen 562 milionů. EGAP se zaměřuje na tržně nepojistitelná politická a komerční rizika spojená s financováním vývozu z Česka. Loňské celkové výsledky hospodaření EGAP zatím neoznámila, v roce 2015 vykázala ztrátu 5,45 miliardy korun.

Loni EGAP vymohla podle předsedy představenstva společnosti Jana Procházky pohledávky z 11 zemí. Největší byla částka splacená Kubou, která uhradila všechny staré dluhy - celkem za 517,3 milionu korun, což podle Procházky oživilo spolupráci Česka s Kubou.

Další stamilionové částky EGAP získala ze Slovenska a Íránu. Splacené slovenské dluhy dosáhly 282,4 milionu a íránské 193,9 milionu. Vymožené pohledávky z ostatních zemí se již pohybovaly většinou v řádu desítek či jednotek milionů korun. Nejméně vymohla státní pojišťovna z Číny, a to 0,3 milionu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru