Investiční společnost Penta plánuje stáhnout sázkovou společnost Fortuna z veřejného obchodování na burzách ve Varšavě a v Praze a získat ve firmě stoprocentní podíl. Teď vlastní zhruba dvě třetiny. Minoritním akcionářům, kteří celkem vlastní téměř 32 procent akcií, nabídne jejich odkup za cenu 98,69 koruny, respektive 15,43 zlotého za cenný papír. Uvedla to v pátek Česká spořitelna, která bude proces odkupu řídit. 

Nabídnutá cena je nižší, než za kolik se Fortuna obchodovala včera, kdy akcie stála 108,80 koruny. Po zprávě o plánu Penty začala cena akcie padat, v pátek v 10.30 ztrácela zhruba sedm procent a obchodovala se na hranici 100 korun.

"Cena nevypadá pro menšinové akcionáře moc atraktivně, ale donucovacím nástrojem je to, že většinový akcionář chce zrušit veřejnou obchodovatelnost akcií. Takže vzkaz zní, buď nám to prodáte, nebo máte smůlu," řekl HN David Brzek, portfolio manažer Fio. "Je zde možnost napadení nabízené ceny, ale ta je podle nás stanovena správně. Průměr za posledních šest měsíců, což je průměr obvykle používaný při vytěsňování drobných akcionářů, je pod 100 korunami," dodal Brzek.

Odkup všech zbývajících akcií na trzích v Praze a Varšavě chce zahájit po získání všech potřebných souhlasů 21. dubna. Nabídkové období skončí 20.června. Jak toto období, tak cena za akcii se ale mohou změnit.

Podle analytiků jde o dobrovolnou nabídku, která nepodléhá omezením ze strany regulátora. "Samotný odkup a stažení akcií by byly víceméně logickým krokem po výrazných akvizicích z poslední doby. Podle našeho názoru je však nabízená cena nízká a nedoporučujeme nabídky využít. Pokud by se Forbet dostal do situace, kdy by musel podat povinnou nabídku, je velká pravděpodobnost, že by nabízená cena byla vyšší," uvedl analytik J&T Banky Milan Lávička.

Také podle analytika Patria Finance Václava Kmínka nebude zřejmě navrhovaná cena za odkup 98,69 koruny za kus stačit a Penta bude muset být vůči minoritním akcionářům štědřejší. "Pro výkupní cenu v rámci vytěsnění budou muset platit dvě podmínky - za prvé nesmí být nižší než nejvyšší cena, za kterou Penta odkoupila akcie Fortuny v průběhu šesti měsíců před vytěsněním, a za druhé nesmí být nižší než vážený průměr obchodů za šest měsíců před vytěsněním (aktuálně 95,1 koruny za akcii)," podotkl.

Penta uvedla, že chce být ve Fortuně Entertainment Group dlouhodobým investorem bez plánovaného data exitu. "Penta se chce soustředit na její další intenzivní rozvoj zejména na trzích střední a jihovýchodní Evropy. Tyto ambiciózní plány ovlivní schopnost Fortuny vyplácet dividendy. Penta se rozhodla stáhnout Fortunu z veřejného obchodování na burze, navýšit podíl na 100 procent a dále pokračovat v započaté transformaci jako soukromá společnost. Stoprocentní kontrola Penty nad Fortunou bude pro tuto společnost znamenat rychlejší rozvoj bez komplikací," uvedla společnost. Myšleno je třeba povinné zveřejňování výsledků každého čtvrt roku, což její konkurence v regionu nemusí dělat, protože ani s Fortunou či Sazkou se veřejně neobchoduje.

Mezi lidmi z fúzí a akvizic se v minulosti opakovaně spekulovalo, že se Penta chystá Fortunu prodat. Vykoupení menšinových podílů a stažení z burzy by mohl být krok, který by prodeji předcházel. Představitelé Penty ale prodej Fortuny vylučují. "Tyto kroky nepodnikáme z důvodu přípravy společnosti na prodej, je to opravdu dlouhodobá strategická investice," řekl HN investiční manažer Tomáš Šusták, který má v Pentě Fortunu aktuálně na starosti.

Prodej Fortuny odmítl také spolumajitel Penty Marek Dospiva. "Chceme vlastnit pokud možno 100 procent akcií Fortuny, kterou jsme zařadili mezi našich šest klíčových platforem a chceme ji dál rozvíjet. To zapadá do našeho dlouhodobého strategického plánu, kdy chceme naše platformy vlastnit v co možná největším akciovém podílu," řekl HN Dospiva s tím, že nabízenou cenu za odkup akcií považuje za korektní.

"S Fortunou máme do budoucna ambiciózní plány, koneckonců jsme loni zrealizovali expanzi na rumunský, chorvatský a částečně na španělský trh," dodal. Fortuna podle něj plánuje expanzi na další trhy a v současnosti probíhají jednání v několika zemích.

Fortuna je původně česká společnost, založená v roce 1990 skupinou čtyř soukromých osob v čele s Michalem Horáčkem. O rok později vznikla sesterská sázková kancelář Terno na Slovensku. Zlomovým momentem byl odkup obou firem skupinou Penta v roce 2005. Pod jejím vedením se modernizoval provoz, sjednotila značka a rozšířila působnost o další, polský trh. V roce 2009 byly všechny společnosti začleněny do nizozemské entity Fortuna Entertainment Group, která v následujícím roce vstoupila na pražskou a varšavskou burzu. V prvních čtyřech letech svým akcionářům přinášela zejména dividendový výnos, po roce 2015 a změně strategie se stala titulem s růstovým potenciálem. V posledních měsících skupina posílila svoji pozici v rámci regionu, když expandovala na rumunský, chorvatský a španělský trh. Zároveň v Česku jako první tuzemská firma získala licenci pro provozování kasinových her na internetu.