Růst v čínském zpracovatelském průmyslu byl v březnu nejrychlejší za téměř pět let a aktivita v sektoru služeb byla nejvyšší za takřka tři roky. Páteční vládní údaje z anket u nákupních manažerů čínských firem potvrzují, že druhá největší světová ekonomika obnovila počátkem roku dynamiku.

Index nákupních manažerů stoupl za březen na 51,8 bodu z únorových 51,6 bodu a vyhoupl se nejvýše od dubna 2012. Překonal očekávání ekonomů dotázaných agenturou Reuters a byl výrazně nad hranicí 50 bodů, která u těchto indexů odděluje růst ekonomické aktivity od poklesu.

Ukazatel aktivity v sektoru služeb vzrostl o 0,9 bodu na 55,1 bodu, maximum od května 2014. Služby loni tvořily více než polovinu čínské ekonomiky a zajistily jí větší část růstu. Peking chce přeorientovat ekonomiku ze závislosti na průmyslu a vývozu ke službám a domácí spotřebě.

Čína letos zaznamenává příznivé makroekonomické údaje, třebaže se Peking snaží potlačit spekulativní bubliny na realitním trhu a tlumit rizika na finančních trzích. Překvapivě oživuje prodej obytných nemovitostí a investice do infrastruktury, což svědčí stavebnictví, příznivě se vyvíjejí i zisky průmyslových firem. Podnikatelskou důvěru podporuje i stabilizace kurzu jüanu, který loni vůči dolaru klesl o 6,5 procenta.

Loni čínská ekonomika zpomalila růst na 6,7 procenta, nejméně za 26 let. Letos vláda čeká další zmírnění na 6,5 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru