V Dole Paskov na Frýdecko-Místecku v pátek ráno vyfárala poslední směna. Vytěžené uhlí nyní putuje do úpravny, na dole začíná útlum. Uzavřením Dolu Paskov končí těžba v celé ostravské části někdejšího Ostravsko-karvinského revíru. Těžební společnost OKD důl zavírá z ekonomických důvodů, od loňského května je v úpadku a zavření dolu, který měsíčně generoval vysokou ztrátu, je jedním z úsporných opatření.

Důlní závod 3, jak se Důl Paskov oficiálně nazývá, opustilo k pátku 1030 zaměstnanců. Přes 300 lidí na dole zůstane a bude tam dál pracovat na jeho útlumu. Další horníci dostali možnost pokračovat v práci pro OKD v dolech v karvinské části revíru. Této možnosti využilo 183 horníků.

Důl Paskov má dvě šachty: Staříč a Chlebovice. Uhlí se v dole začalo těžit v roce 1964, horníci z něj od té doby vyvezli více než 46 milionů tun uhlí. 

V celém OKD nyní i s dodavatelskými firmami pracuje okolo 11 tisíc lidí, kmenových zaměstnanců je přes devět tisíc. Do potíží firmu přivedly klesající ceny uhlí a předluženost. Od vyhlášení insolvence, kterou navrhlo samo OKD, už firma udělala mnoho úsporných opatření. Postupně se mají zavírat další doly, poslední z nich pravděpodobně v roce 2023.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru