Akcionáři japonského konglomerátu Toshiba schválili návrh na oddělení divize paměťových čipů NAND do samostatné firmy. Tento krok má umožnit prodej nejcennějších aktivit firmy, uvedla agentura Reuters. Toshiba kvůli obrovským ztrátám své americké jaderné divize Westinghouse plánuje prodat většinový podíl ve své čipové divizi, případně celou divizi. Hodnota divize podle odhadů firmy činí nejméně 18 miliard dolarů (452,3 miliardy korun).

Divize paměťových čipů je druhým největším výrobcem paměťových čipů NAND na světě a má většinový podíl na provozním zisku celého konglomerátu. Tržby divize za rok do konce března 2016 činily 845,6 miliardy JPY (191,1 miliardy korun) a provozní zisk 110 miliard JPY.

Média již na počátku roku spekulovala, že mezi zájemci o čipovou divizi jsou konkurenční firmy SK Hynix a Micron Technology, Western Digital a finanční investoři, jako Bain Capital.

Jaderná divize Westinghouse Electric tento týden požádala ve Spojených státech o bankrotovou ochranu před věřiteli. Ztráta za finanční rok, který skončí 31. března, se má kvůli problémovým jaderným aktivitám vyšplhat až na 1,01 bilionu jenů. Westinghouse se nyní potýká s obrovskými náklady kvůli překročení rozpočtu dvou jaderných projektů v USA. Auditoři navíc zpochybnili způsob, jakým Westinghouse před časem zaúčtoval převzetí společnosti Chicago Bridge & Iron (CB&I). Jaderné aktivity se na celkových příjmech japonského konglomerátu podílejí asi třetinou.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru