Jednodenní konference DOTS 2017, která probíhala v pražském Fóru Karlín, se zaměřila na to, jak digitální technologie přetvářejí současný byznys. Cloud, umělá inteligence a učení strojů a možnosti zpracování velkých objemů dat představují prakticky pro všechny firmy nejen nové příležitosti, ale i hrozby a rizika.

Hlavním řečníkem byl na konferenci Satya Nadella, generální ředitel Microsoftu, jehož firma je také jedním ze dvou hlavních partnerů konference. Druhým je poradenská společnost KPMG. Nadella se v úterý setká i s vicepremiérem Pavlem Bělobrádkem.

Kromě Nadelly vystoupil také Gerd Leonhard, autor knihy Technologie versus Lidskost. Dále také partner KPMG David Scott, kardiochirurg Jan Pirk, zakladatel pražského maratonu Pablo Capalbo a další.

Konferenci jsme sledovali v on-line reportáži.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
07:31
Starý byznys je mrtev

Summit DOTS 2017 se snaží přilákat zájemce i pomocí tradičního videa. Starý byznys je mrtvý, sci-fi se stalo skutečností, hlásá.

07:45
Dorazí i šéf Microsoftu

Jednoznačně nejočekávanějším řečníkem je současný šéf Microsoftu Satya Nadella, který se ujal funkce v roce 2014. V čele firmy tak po 14 letech nahradil Steva Ballmera. Za tři roky stihl firmu přetvořit k obrazu svému, například Microsoft více otevřel ostatním operačním systémům jako Android nebo Linux. Před rokem 2014 vystřídal v Microsoftu řadu pozic, je i tím, kdo Microsoft vedl ke cloudu. Během tří let působení na postu CEO se akcie firmy zhodnotily o 80 procent. Nadella pochází z Indie.

08:01
DOTS 2017 už brzy začne

Takhle vypadá samotný sál v Karlíně. Na pódiu vystoupí také Gerd Leonhard, autor knihy Technologie versus Lidskost. Dále dorazí partner KPMG David Scott, kardiochirurg Jan Pirk, zakladatel pražského maratonu Pablo Capalbo a další. Nyní na více než 300 účastníků v pražském Foru Karlín čekají přednášky sedmi předních českých i světových řečníků.

09:03
Nadella se setká s vicepremiérem Bělobrádkem

Satya Nadella bude mluvit i se zástupcem vlády, vicepremiérem pro vědu Pavlem Bělobrádkem (KDU-ČSL). O schůzku s ním podle něj stál sám Nadella: "Ano, požádal o ni," řekl HN Bělobrádek. O čem konkrétně chtějí diskutovat, ale už prozradit odmítl.

 

09:19
Prvním řečníkem je Filip Dřímalka

Filip Dřímalka, partner v poradenské společnosti Digital Ventures, představuje "rámec", 1234 Innovations Framework, který ukazuje dílčí kroky cesty společností za inovacemi.

1. Například kdo by měl být lídrem, vlastníkem inovací? Podle Dřímalky by to měli být všichni.
2. Na co korporace zaměřují své snahy o inovace? Podle Dřímalky je nejprve nutné inovovat způsob, jakým společnosti pracují, vyrábí.
3. Třetím bodem je velikost inovací. Dřímalka tvrdí, že je potřeba se zaměřit na mikroinovace, třeba na pomoc od firemního IT oddělení. Přináší podle něj skvělé výsledky.
4. Posledním krokem jsou zdroje. Tím hlavním zdrojem inovací podle řečníka mají být zaměstnanci.

Konference DOTS

09:23
Software pro nevidomé

Konference pokračuje videem Microsoftu, které demonstruje software pro takzvané kognitivní služby, díky němuž může slepý programátor z Londýna pracovat a pomáhat vyvíjet software pro nevidomé.

09:24
Trendy nám pomáhají připravit se na budoucnost

Dalším mluvčím je Matthew Brown, inovátor retailového byznysu.

Brown sám sebe nazývá retail futuristou. Co je retail futurista? "Jezdím po světě a dívám se na veškerý retail od jídla přes fashion po technologie. Ale koukám hlavně na trendy. Protože ty nám pomáhájí připravit se na budoucnost. Ne ji předpovídat."

Dvě definice trendu: je globální. Pokud je pouze v jedné zemi, není zajímavý. A musí fungovat napříč jednotlivými retailovými segmenty.

"Trendy jsou podstatou lidské osobnosti a je třeba je sledovat," říká Brown. Technologie také transformují retailový byznys. Na příkladu videpůjčovny Blockbuster, která už neexistuje, ukazuje rychlou změnu, kterou prošly různé typy retailového byznysu. "Stará pravidla byznysu se změnila," říká. Například to, že retail musí mít obchody.

Příkladem jsou virtuální obchody na celém světě. Ukazuje holandskou aplikaci Jumbo - nabídky zboží jako obrázku, který napodobuje regály ve skutečném obchodě, které virtuální prodejci nabízejí na nádražích a v čekárnách.

Brown také hovoří o moci, kterou on-line technologie dává zákazníkům. Ti se stávají absolutním centrem byznysu. "Nový retail" prostě reaguje na potřeby zákazníků více než v minulosti. Jako nový přístup k zákazníkovi dává Brown příklad Uberu, který začal v některých oblastech zákazníkům prodávat i zmrzlinu.

Dobrá zpráva: kamenné obchody nejsou mrtvé. Chceme chodit ven, milujeme nakupování.

IMG 7326

09:50
Tři rady Browna

Brown se rozhodl dát obchodníkům tři rady. Rozhodně by se měli držet zásady "Pomozte, nedávejete zákazníkům příliš mnoho možností na výběr."  Expertní pomoc je podle Browna v dobré organizaci a jednoduchosti prezentace pro zákazníka.

Dalším Brownovým heslem a zároveň radou je "Pouč mne". Zákazník se rád dozví nové informace a naučí se nové věci. Propojený retail znamená spojit Youtube, sociální sítě, storytelling a nakupování do jednoho zákaznického zážitku. Jeden z úspešných konceptů podle Browna rozvinul také prodejce oblečení Primark.

Třetím Brownovým pravidlem pro obchodníky je "Spojte se se sociálními sítěmi". Příkladem je Nike Store ve Westbury, kde je malé basketbalové hřistě, na kterém si zákazník může zahrát a stát se součástí "social" komunity.

Konference DOTS

 

10:11
Blockchain je budoucnost

David Scott z KPMG mluví o blockchainu, což je technologický ekosystém, na kterém je například postavena virtuální měna bitcoin. Je bezpečenější a vzbuzuje zájem, protože představuje byznysový potenciál. Očekává se, že první výsledky jeho uplatnění mimo bitcoin budou vidět už letos.

Blockchain přináší vysokou míru byznysové efektivity. Zatím se používá hlavně v bankovnictví, může ale najít užitek i v logistice a celní oblasti, kde usnadní sledování pohybu zboží a zásilek.

Scott udává příklad on-line prodejce, který využil robotiku, učení strojů a internet věcí k optimalizaci zásobování a distribuce zboží. Stejný systém ale mohou modulárně využívat letiště a firemní logistické parky.

David Scott má více než sedmiletou zkušenost s vedením revizí softwarových licencí a projekty týkajícími se software asset managementu ve střední a východní Evropě, Rusku a Společenství nezávislých států. Je členem globální řídicí komise KPMG pro duševní vlastnictví a řízení kontraktů.

Konference DOTS

10:32
Inovace zlepšují práci i v medicíně

Český kardiochirurg, přednosta Kardiocentra a Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM Jan Pirk ukazuje, jak inovace zlepšují práci v medicíně. "V chirurgii sice stále používáme ruce, ale bez výsledků vaší práce bychom zdravotní péči nezlepšili," říká naplněnému Fóru Karlín.

Jan Pirk se svým týmem zkoumá díky sdílené dabatázi rizika v kardiovaskulární chirurgii. Například ještě před operací pacienta zjistí možná rizika, včetně úmrtnosti.

"Jsou vaše zdravotní výsledky lepší než ve zbytku světa? Pokud ne, musíme přijít na to, jak je zlepšit," popisuje využití databáze. Pacient se může například rozhodovat i mezi různými nemocnicemi, a to podle řady ukazatelů.

Konference DOTS

 

10:37
Medicína je na půli cesty mezi uměním a vědou

Kardiochirurg se věnuje třeba magnetické rezonanci, katetrizaci nebo rentgenu. Všechny oblasti se rapidně vyvíjí. Novinkou, kterou vymyslel se svým týmem, je balistokardiografická pomůcka sledující pacienta. Příkladem inovace je podle něj i echo, díky kterému je dnes možné vidět "dovnitř do srdce".

Inovace jsou podle Pirka klíčové i v monitorování pacientů a terapii. To, jak vypadaly například operační sály v minulosti a jak jsou vybaveny dnes, je neporovnatelné.
"Lékař sedí s joystickem u počítače, s robotem pohybuje uvnitř srdce a hledá arytmii. Speciálním řízením ji dokáže spálit," popisuje přínos počítačů ve svém oboru.

Pacient s umělým srdcem musel být v minulosti upoután na lůžko v nemocnici, a to do konce života. Dnes má celé umělé srdce kompletně voperováno, žije normálně.

"Tento vývoj by nebyl možný bez výsledků vaší práce. Na druhou stranu pacient nemá jenom tělo, má také duši. Připomínáme mladým lékařům, že musíme léčit všechny pacienty tak, abychom chápali jejich problémy. Medicína proto zůstává neustále na půli cesty mezi uměním a vědou," uzavírá Pirk svůj příspěvek.

FullSizeRender

11:20
V srdci každé změny jsou lidé

Podle generální ředitelky české a slovenské pobočky Microsoftu Biljany Weberové žijeme ve velmi zajímavé době, která nabízí řadu příležitostí. Ředitelé firem se aktivně zajímají o to, co znamená digitální transformace. Vznikají zbrusu nové pozice zaměřující se na zvyky mileniálů a na cloud.

Společnosti jdou ještě dál. Ustanovují týmy, které mají jediný úkol: podpořit inovaci a růst.
"V samém srdci každé změny jsou lidé," říká Weberová.
Představuje českou a slovenskou verzi knihy A Cloud for Global Good. "Rádi bychom nejenom touto událostí poukázali na to, jak může cloud pomoci vašemu byznysu," říká Weberová. Ať už jde o medicínu, automobilový průmysl, či umění.
Příkladem může bý využití internetu věcí při Rallye Dakar.

Konference DOTS

 

11:29
Prvky umělé inteligence v zařízeních každodenního použití

Generální ředitel Microsoftu Satya Nadella mluví o tom, že žijeme v době, kdy technologie fundamentálně mění naše životy, společnosti a ekonomiky.

"Sám jsem produktem toho, že si mě technologie našla i tam, kde jsem se vyrůstal a umožnila mi realizovat můj vlastní příběh," řekl na fóru. "My v Microsoftu přemýšlíme, jak demokratizovat přístup k této nové technologii, aby všude na světě sloužila pokroku."

Dále hovoří o hlavních ambicích současného Microsoftu: jednou z nich je dát lidem a byznysu nástroje k tomu, aby umožnili větší kreativitu. Zároveň společnost chce dát do mobilních zařízení každodenního použití, například do telefonů, prvky umělé inteligence. Hlasový komunikátor Cortana v mobilních telefonech je toho příkladem.

Cloudová řešení a aplikace také umožňují modulární sestavování nástrojů pro byznys, které zvýší produktivitu a obchodní příležitosti.

Konference DOTS

11:37
Nadellovy ambice

Nadella například řekl, že současný byznys disponuje množstvím technologií, ale hlavním problémem je nedostatek lidského času a pozornosti. "Jeden z cílů, který jsme si určili, je inovovat byznysové procesy tak, že můžete jako jednotlivci nebo organizace strávit více času nad věcmi, které jsou pro vás důležité."

"Žijeme v čase, kdy každá stránka našeho života, každý průmysl a každá země je do základů proměňována skrze technologie. Vlasntě se na to můžete dívat tak, že každý sektor se stává sektorem taženým technologiemi,"

11:47
Zcela plno
11:51
Ve znamení cloudu

Další oblastí zájmu je podle Nadelly schopnost malého byznysu používat technologie, které byly doposud přístupné velkým firmám. Například koncept Ekotech - 15 lidí, kteří používají Office 365 mohou spolupracovat, komunikovat, když jsou zrovna "v terénu". Využívají možností, které mají velké korporace.

"Poprvé v jakékoliv ekonomice můžeme dodat malým byznysům technologie. To je asi jedna z nejzajímavějších změn, které se dnes ve světě IT dějí," říká.

Nadella ukazuje využití cloudové technologie na příkladu spolupráce se Všeobecnou fakultní nemocnicí (VFN) v Praze. Ta v minulém roce převedla část svých systémů do cloudu, což jí přineslo mnoho úspor a výhod, jak z pohledu celé organizace, tak z pohledu práce lékařského a nelékařského personálu. Každý z více než 6500 zaměstnanců VFN má díky cloudu možnost přistupovat ke svým e-mailům, souborům a dalším potřebným informacím odkudkoli.

"Stavíme jednu z nejlepších cloudových infrastruktur. Máme přístup, kdy bereme světové potřeby. Máme v Evropě deset datacenter, do kterých jsme investovali tři miliardy dolarů, vystavěli jsme cloudovou infrastrukturu napříč kontinentem," říká Nadella. Cloud je však jen částí příběhu, definujícím prvkem každé aplikace nové generace bude umělá inteligence. Schopnost projít obrovské množstvím dat a udělat z nich výstup bude zásadní pro každou aplikaci.

12:02
Cloudové technologie umí zmírnit i následky živelných katastrof

Nadella také zmiňuje využití cloudu Microsoftu českou firmou Neuron soundware, která pomocí analýzy zvukových dat umí například odhalovat poruchy ve strojích. Systém se sám učí a zpřesňuje se s narůstajícím počtem analýz, které provede.

Během Nadellova vystoupení také běží video, které ukazuje, jak výrobce leteckých motorů Rolls-Royce využívá cloudovou technologii k prediktivní správě své flotily motorů na celém světě.

Dalším příkladem využití cloudové technologie je GINA a je zároveň ukázkou toho, jak technologie umožňují například zmírnit následky živelných katastrof nebo nehod. Česká společnost GINA Software (zkratka pro Geographical INformation Assistant) vyvinula softwarový systém pro mobilní sdílené digitální mapy, do kterých je možné zaznamenávat různé poznámky v reálném čase. Umožňuje tak navigaci v náročném terénu, koordinaci týmů složek záchranného systému a efektivní výměnu informací při řešení krizových situací - například kde hoří nebo kde blokuje silnici auto. Software GINA se osvědčil už při zemětřesení na Haiti, je používán českým integrovaným záchranným systémem, ale i OSN či mezinárodními humanitárními organizacemi.

12:07
Nadellovo poselství na závěr

"Co bude ta příští velká změna? Smíšená realita. Zamyslete se nad tím. Vaše pole působnosti se může proměnit v počítač, kde můžete vidět reálný svět, ale také svět, který je ponořen v tomto světě. Jak architekti, učitelé, urbanisté, tak jakákoliv profese, kterou si dokážete představit, se změní," dodal na závěr Satya Nadella.

Konference DOTS

 

12:14
Změňte svět

Pokud změníte způsob, jakým se díváte na svět, můžete změnit svět, který vidíte.

12:17
Digitalizace pražského maratonu

Italský manažer Carlo Capalbo v roce 1995 zahájil projekt Pražského mezinárodního maratonu a věnuje se tomu, jak se díky digitalizaci pražský maraton proměnil. "Nikdy nebudeme největší, nebohatší, nejpopulárnější anebo nejrychlejší maraton. Přesto můžeme být nejinovativnější," řekl na úvod.

Capalbo dále popisuje digitální vývoj pražského maratonu; v roce 1997 byl zaveden první čipový timekeeping, v roce 2004 první živý přenos ze závodu, od roku 2008 začali spolupracovat s cloudovým úložištěm a jako první na světě uvedli v roce 2009 live tracking, tedy sledování běžců v aktuálním čase.

Manažer popisuje i další novinky, jakou je například speciální ID každého běžce. Obsahuje jeden soubor s jeho profilem, výsledky i dalšími aktivitami. Vytvořili také samostatný šampionát s profesionály.

Konference DOTS

12:31
Logika a etika našeho světa se mění

Futurolog a spisovatel Gerd Leonhard, který napsal knihu Technologie vs. Humanita právě vystupuje na DOTS. Jeho tématem je budoucnost technologie.

"Spotify má 21 milionů písní za 10 eur. My jsme dřív platili 10 eur za jedno CD. Kompletně jiný byznys model. Mění se framework, ne obrázek těchto technologií," říká Leonhard a dodává, že logika a etika našeho světa se mění. Nejde o nový cloud, robotizace podle něj změní naši společnost.

"Směřujeme k budoucnosti, ve které je důležité, že vaše schopnost přemýšlet Z budoucnosti je důležitější než přemýšlet O budoucnosti. Když se zeptám, co bude za pět let? Asi hodně věcí. Měli bychom mít odpověď. Pokud ne, začněte myslet. Genetické inženýrství? To je 20 let. Určitě do té doby budeme schopni předejít nějakým druhům rakoviny. Budeme žít déle," dodává Leonhard.

Konference DOTS

12:44
Technologie je neutrální, dokud ji nepoužijeme

"Vše, co může být automatizováno, digitalizováno... BUDE. Příkladem je hudba, která nechtěla do cloudu, teď je v cloudu," říká Gerd Leonhard a zároveň dodává, že realita je taková, že stroje přicházejí, ale není nutné se jich obávat. Je důležité přemýšlet, co by se mohlo stát a jak to kontrolovat.

"Jsme stovky let od toho, aby stroje myslely jako lidi. A to je dobře," dodává Leonhard. Zároveň je podle něj nutné, aby se investovalo do dvou základních věcí; do algoritmů a androritmů. V lidském zájmu totiž podle něj není to, aby nás stroje replikovaly. "Největší nebezpečí je, že se staneme jimi. Useless humans. To si ale nemyslím. Myslím, že najdeme způsob, jak technologii a humanitu propojit. Technologie je exponenciální, humanita lineární," uzavírá Leonhard. 

"Přijměte technologii, ale nestaňte se jí."

Konference DOTS

 

 

13:12
Ukončení konference

Letošní konference DOTS 2017 je u konce, děkujeme za sledování.