Hlavní francouzská státní holdingová agentura Agence des Participations de l'État (APE) prodala 12,7 procenta v automobilce PSA Group státnímu investičnímu fondu Bpifrance. Získala 1,92 miliardy eur (51,9 miliardy korun), více než dvojnásobek 800 milionů eur, které zaplatil holding za záchranu výrobce aut značek Peugeot a Citroën v roce 2014, uvedla agentura Reuters.

Transakce vstoupí v platnost po výroční valné hromadě akcionářů PSA, která se uskuteční 10. května. Akcionáři tam rovněž mají schválit koupi automobilky Opel od americké General Motors oznámené tento měsíc.

PSA chce po sloučení s Opelem vyrábět přes pět milionů aut ročně. Spojením vzniká skupina se zhruba 16procentním podílem na evropském automobilovém trhu. Podnik vystřídá na pozici druhé největší evropské automobilky francouzského výrobce Renault a dostane se za Volkswagen, který má na evropském trhu podíl 24 procent.

PSA v České republice provozuje společně s japonskou společností Toyota kolínskou automobilku TPCA. Tento podnik loni vyrobil přes 220 000 vozů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru