Hlavní francouzská státní holdingová agentura Agence des Participations de l'État (APE) prodala 12,7 procenta v automobilce PSA Group státnímu investičnímu fondu Bpifrance. Získala 1,92 miliardy eur (51,9 miliardy korun), více než dvojnásobek 800 milionů eur, které zaplatil holding za záchranu výrobce aut značek Peugeot a Citroën v roce 2014, uvedla agentura Reuters.

Transakce vstoupí v platnost po výroční valné hromadě akcionářů PSA, která se uskuteční 10. května. Akcionáři tam rovněž mají schválit koupi automobilky Opel od americké General Motors oznámené tento měsíc.

PSA chce po sloučení s Opelem vyrábět přes pět milionů aut ročně. Spojením vzniká skupina se zhruba 16procentním podílem na evropském automobilovém trhu. Podnik vystřídá na pozici druhé největší evropské automobilky francouzského výrobce Renault a dostane se za Volkswagen, který má na evropském trhu podíl 24 procent.

PSA v České republice provozuje společně s japonskou společností Toyota kolínskou automobilku TPCA. Tento podnik loni vyrobil přes 220 000 vozů.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.