Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a iPhone 6 Plus amerického výrobce Apple porušují patent jednoho z čínských konkurentů a nesmějí se na čínském trhu prodávat. Informovala o tom agentura Nová Čína.

Úřad vydal rozhodnutí loni v květnu, Apple se proti němu ale okamžitě odvolal u soudu, takže prodej telefonů iPhone 6 a iPhone 6 Plus nebyl přerušen.

Úřad tvrdí, že telefony iPhone 6 a iPhone 6 Plus porušují patent na design smartphonu 100C, jehož výrobcem je čínská společnost Shenzhen Baili Marketing Services. Soud však dospěl k závěru, že telefony patent neporušují, a zákaz jejich prodeje anuloval.

Úřad podle soudu při vydání zákazu nedodržel potřebné postupy a neposkytl dostatečný důkaz pro tvrzení, že design telefonů představuje porušení práv duševního vlastnictví. Soud nicméně odmítl žádost Applu o zrušení patentu společnosti Shenzhen Baili na design smartphonu 100C.

Apple se v poslední době potýká s poklesem tržeb na čínském trhu, kde čelí ostré konkurenci ze strany lokálních výrobců chytrých telefonů, jako jsou Huawei nebo Xiaomi. Telefony iPhone 6 a iPhone 6 Plus začala americká firma prodávat v roce 2014.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru