Končí euforie z toho, že prezident Donald Trump rychle rozhýbe americkou ekonomiku, evropské akcie tak získávají na přitažlivosti. Česko zase čeká na konec intervencí.

Top chart

  • Intel oznámil, že kupuje Mobileye, výrobce technologií pro samořiditelná auta.
  • Zeman o koruně s Rusnokem. Prezident posunuje ČR zpátky na Divoký východ, říká ekonom České spořitelny Michal Skořepa.
  • ČEZ: výsledky za 2016 překvapily, výhled na 2017 zklamal.
  • Akzo Nobel a PPG – střet investičních kultur v Evropě a USA.
  • Škodě Auto loni stoupl zisk o třetinu, akcie Volkswagenu jsou ale stále pod letošním vrcholem 33,74 eura, kam vyšplhaly 25. ledna.
  • Vyšší dividenda tlačí nahoru akcie Pegas Nonwovens, navzdory poklesu zisku.

Glosa ve 171 slovech

V sobotu 18. března na zámku v Lánech jednal prezident Miloš Zeman s guvernérem České národní banky. Kdyby se prezident o dva dny později o jednání mimoděk nezmínil během návštěvy v Olomouci, o neveřejné schůzce by vědělo jen pár zasvěcených. Z několika vět, které Zeman o setkání s hlavou centrální banky uvedl, ale vznikl dojem, že Hrad je dobře informovaný o načasování chystaného ukončení manipulací s korunou. Té už čtvrtým rokem Česká národní banka nedovoluje posílit pod 27 korun za euro. Jakmile banka pustí korunu z otěží, dobře informovaní investoři mohou na pohybech kurzu vydělat. Lánská audience Rusnoka u Zemana tak trochu připomněla nejasnou epizodu, která se odehrála několik měsíců před vstupem Slovenska do eurozóny v lednu 2009. Tehdejší ministr financí Ján Počiatek se dostal do podezření, že finančníkům z J&T a Istrokapitalu údajně prozradil, jaký vláda a centrální banka stanoví konverzní kurz slovenských korun na eura. Obě firmy měly na této informaci slušně vydělat. Guvernér Rusnok by měl lépe dbát na reputaci ČNB. Podobná setkání by si měl nyní zakázat.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?