Americké banky Goldman Sachs a Morgan Stanley přesunou stovky pracovních míst a část aktivit z Londýna jinam do Evropy. Potvrdily tak dřívější náznaky, že se k takovému kroku chystají. Oznámení přišlo jen krátce po zveřejnění data zahájení jednání o vystoupení Británie z Evropské unie.

Obě investiční banky patřily mezi nejhlasitější odpůrce odchodu Británie z EU. Po rozhodnutí Britů EU opustit a příklonu vlády k takzvané tvrdé variantě brexitu se začaly množit náznaky, že bankovní ústavy přehodnocují setrvání svých centrál v Londýně. Přišly by totiž o přístup na trhy členských zemí EU prostřednictvím takzvaných passportingových práv.

Goldman Sachs nejprve přemístí stovky zaměstnanců z Londýna a bude nabírat nové v jiných evropských zemích, řekl v úterý televizi CNBC člen vedení divize investičního bankovnictví Richard Gnodde. Banka uvažuje o vytvoření 1000 nových pracovních míst ve Frankfurtu nad Mohanem, týkat se to bude i obchodníků a vysoce postavených manažerů.

Asi 300 lidí se zatím chystá přemístit do Dublinu či Frankfurtu rovněž banka Morgan Stanley. "Nebude to znamenat konec Londýna, ale samozřejmě se musíme přizpůsobit," řekl na úterní tiskové konferenci prezident banky Colm Kelleher.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru