Americké banky Goldman Sachs a Morgan Stanley přesunou stovky pracovních míst a část aktivit z Londýna jinam do Evropy. Potvrdily tak dřívější náznaky, že se k takovému kroku chystají. Oznámení přišlo jen krátce po zveřejnění data zahájení jednání o vystoupení Británie z Evropské unie.

Obě investiční banky patřily mezi nejhlasitější odpůrce odchodu Británie z EU. Po rozhodnutí Britů EU opustit a příklonu vlády k takzvané tvrdé variantě brexitu se začaly množit náznaky, že bankovní ústavy přehodnocují setrvání svých centrál v Londýně. Přišly by totiž o přístup na trhy členských zemí EU prostřednictvím takzvaných passportingových práv.

Goldman Sachs nejprve přemístí stovky zaměstnanců z Londýna a bude nabírat nové v jiných evropských zemích, řekl v úterý televizi CNBC člen vedení divize investičního bankovnictví Richard Gnodde. Banka uvažuje o vytvoření 1000 nových pracovních míst ve Frankfurtu nad Mohanem, týkat se to bude i obchodníků a vysoce postavených manažerů.

Asi 300 lidí se zatím chystá přemístit do Dublinu či Frankfurtu rovněž banka Morgan Stanley. "Nebude to znamenat konec Londýna, ale samozřejmě se musíme přizpůsobit," řekl na úterní tiskové konferenci prezident banky Colm Kelleher.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru