Automobilka Škoda loni zvýšila čistý zisk na rekordních 951 milionů eur (25,7 miliardy korun), což je o více než třetinu (34 procent) více než před rokem. Tržby loni stouply o desetinu na 13,7 miliardy eur (370 miliard korun). Výsledky, které ve středu ráno automobilka oznámila na výroční tiskové konferenci, jsou rozšířením těch, které minulý týden oznámil mateřský Volkswagen.

Výsledky ve výroční zprávě automobilka zveřejnila ve středu krátce před polednem. Tržby podle ní vzrostly o 10,5 procenta na 348 miliard korun. Provozní zisk klesl o 12 procent na 30,9 miliardy korun a čistý zisk se výrazně propadl o 18,3 procenta na 25,2 miliardy z loňských 30,8 miliardy. Hospodaření za rok 2015 ale vylepšila jednorázová účetní operace související s převodem dceřiné firmy Škoda Auto Deutschland na jinou společnost v rámci skupiny Volkswagen. Rozdíly oproti údajům, které zveřejňuje samotná automobilka, jsou způsobeny odlišným účetnictvím, které používá koncern pro své potřeby a účetnictvím pro české úřady. 

Právě ze zisku ve výroční zprávě se pak odvíjí i v Česku placené daně. Navzdory poklesu zisku firma zaplatí vyšší daně. Za rok 2015 šlo 3,4 miliardy korun, za loňský rok to bude 5,7 miliard.

Největší prodeje

Dosud nejvyšší v historii je i počet aut dodaných zákazníkům - meziročně stoupl o 6,7 procenta na 1,127 milionu. Z toho v západní Evropě prodala 454 tisíc a v Číně 317 tisíc vozů.

Prodej stěžejního modelu Octavia se loni zvýšil o 0,8 procenta na 436 000 aut, poptávka po Rapidu stoupla o devět procent na 212 700 aut, Fabia zaznamenala růst o pět procent na 202 300 aut a Superb o 73 procent na 138 900 prodaných aut. Prodej modelu Yeti klesl o čtyři procenta na 95 500 aut. Odbyt nejmenšího modelu Citigo se zvýšil o jedno procento na 40 700 aut.

Druhým rokem za sebou je tak Škoda Auto nejziskovější tuzemskou firmou. Energetický gigant ČEZ dříve vydělával i mnohonásobně víc, nyní ho ale Škoda téměř dvakrát překonala - i díky tomu, že státem ovládané energetické společnosti klesl zisk o třetinu. Zisk automobilky je také zhruba více než dvojnásobný proti nejziskovějším českým bankám.

"Výsledky obchodního roku 2016 překonaly naše očekávání. Třetí rekordní rok v řadě dokládá úspěšnost naší strategie trvalého růstu," řekl předseda představenstva Bernhard Maier.

Celkem 11 novinek

V roce 2020 uvede Škoda na trh první model s čistě bateriovým pohonem, dodal Maier. Koncept elektromobilu předvede na letošním autosalonu v Šanghaji.

Tento rok chystá automobilka uvést celkem 11 modelových novinek. Na trhu se již objevila modernizovaná Octavia v několika provedeních nebo velké SUV Kodiaq. Následovat budou modernizované modely Citigo a Rapid a v druhé polovině roku nová generace vozu Yeti. Škoda má v současnosti celkem sedm modelů ve 40 variantách.

Počet zaměstnanců společnosti loni stoupl o 11 procent na 29 580. Průměrná mzda ve Škodě se od roku 2010 zvýšila o 30 procent. Průměrná hrubá dělnická mzda v této automobilce činí zhruba 36 000 korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru