Mimořádný summit prezidentů a premiérů Evropské unie k brexitu, tedy odchodu Británie z EU, svolal předseda Evropské rady Donald Tusk na 29. dubna. Jednání by mělo potvrdit jím navržená "politická vodítka", tedy základní cíle 27 unijních zemí pro vyjednávání s Londýnem.

"Prioritou musí být jistota, jednoznačnost pro všechny: občany, společnosti i členské země," prohlásil Tusk. Lídři unijních zemí se sejdou přesně měsíc poté, co Británie příští středu 29. března oficiálně ohlásí Bruselu svůj záměr evropský blok opustit a odstartuje tak proces vyjednávání o podmínkách brexitu.

Tusk v úterý termín summitu oznámil novinářům před setkáním s japonským premiérem Šinzóem Abem.

"Osobně bych si přál, aby si Velká Británie nevybrala odchod z EU. Ale většina britských voličů rozhodla opačně," poznamenal Tusk. Je proto podle něj třeba udělat vše pro to, aby byl proces co nejméně bolestivý pro EU i její partnery a přátele ve světě, na které negativně dopadne.

Na základě pozice nyní svolaného mimořádného summitu šéfů států a vlád Evropská komise okamžitě vypracuje doporučení k jednání. Vznikne tak právně závazný mandát, který opět potvrdí členské země. Mandát pak za unijní stranu bude při rozhovorech s Brity realizovat vyjednávací tým vedený bývalým eurokomisařem Michelem Barnierem. Vyjednávání o odchodu může být nejdéle dvouleté; Barnier dříve uváděl, že by - pokud chce Británie odejít na jaře 2019 ještě před volbami do Evropského parlamentu - měly složité diskuse reálně skončit v říjnu 2018.

Barnier má ve středu se stavem příprav na jednání seznámit členy Evropské komise, řekl v úterý mluvčí unijní exekutivy.