Podle Mojmíra Hampla, viceguvernéra České národní banky, se případná ztráta banky, plynoucí z možného budoucího posilování koruny, nedotkne peněženek občanů. Téma ztráty centrální banky, jejíž hospodaření ze zákona není součástí veřejných rozpočtů, se objevilo s tím, jak v posledních měsících rekordně rostou zásoby eur na účtech ČNB.

Česko má kvůli nákupům eur během intervencí druhé nejvyšší devizové rezervy ze všech vyspělých zemí. Zásoba cizích měn v současnosti představuje asi 60 procent tuzemského hrubého domácího produktu. Větší objem rezerv vůči svému hospodářství má už jen Švýcarsko s poměrem přes 80 procent. Někteří ekonomové varovali, že nárůst rezerv, které obvykle centrální banky drží jako pojistku proti spekulativním útokům na národní měnu, může spustit kritiku hospodaření banky a v konečném důsledku i omezení její nezávislosti.

"Není to téma, které by daňové poplatníky mělo trápit, protože pokud centrální banka zůstane striktně oddělená od veřejných rozpočtů – což je její definice – tak se hospodaření centrální banky nerovná hospodaření daňových poplatníků," argumentuje Hampl. Podle něj by posilování koruny a případná budoucí ztráta banky byly výsledkem přibližování se české ekonomiky Západu, což by daňoví poplatníci měli spíš přivítat.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru