Ve věku 75 let zemřel v neděli Pjotr Prusov, konstruktér populárního ruského terénního automobilu Lada Niva. Informovala o tom v pondělí ruská automobilka AvtoVaz, která vozidla se značkou Lada vyrábí.

"Celý kolektiv AvtoVazu tato ztráta hluboce zarmoutila," cituje agentura DPA z prohlášení podniku. Jednoduchý, ale spolehlivý terénní vůz vstoupil na sovětský trh v dubnu 1977. Výroba vozů Lada Niva, později označovaných jako Lada 4x4, od té doby dosáhla 2,5 milionu kusů, z toho půl milionu bylo prodáno v zahraničí.

Prusov začal v automobilce AvtoVaz pracovat v roce 1970 a v letech 1998 až 2003 byl jejím šéfkonstruktérem, napsala DPA.

Lada Niva se objevila například v populárním českém sci-fi seriálu Návštěvníci.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru