Konsorcium zahrnující největšího světového výrobce ocele ArcelorMittal a italskou firmu Marcegaglia nabídlo za převzetí problémové italské ocelárny Ilva 1,6 miliardy eur (43,2 miliardy korun). Svojí nabídkou tak překonalo konkurenční konsorcium AcciaItalia. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.

Konsorcium ArcelorMittal-Marcegaglia chce také investovat do firmy a zvýšení produkce 2,3 miliardy eur. AcciaItalia nabídlo za ocelárnu 1,2 miliardy eur a investici tři miliardy eur. AcciaItalia zahrnuje italskou ocelárnu Arvedi, italskou státní holdingovou firmu CDP, holdingovou firmu podnikatele Leonarda Del Vecchia Delfin a indickou ocelárnu JSW Steel.

Itálie hledá kupce pro ocelárnu Ilva, která sídlí v jihoitalském přístavním městě Taranto, od roku 2015, kdy vláda převzala kontrolu nad továrnou s cílem očistit ji a zachránit tisíce pracovních míst v ekonomicky slabé oblasti. Ilva je největší ocelárnou v Evropě podle kapacity produkce. V roce 2012 se kvůli skandálu dostala pod zvláštní správu. Majitelé ocelárny byli obviněni, že způsobili ekologické a zdravotní problémy v oblasti.

Podle zdrojů mají nabídky do 6. dubna posoudit komisaři pověření státem řídit ocelárnu. Jejich rozhodnutí musí ratifikovat italské ministerstvo průmyslu a oznámené bude v druhé polovině dubna. Noví majitelé však zřejmě budou moci převzít ocelárnu nejdříve na podzim, protože ministerstvo musí posoudit ekologické aspekty nabídky a dohodu budou muset schválit také antimonopolní orgány Evropské unie.

Celková kapacita ocelárny je 11 milionů tun ocele ročně. Loni vyprodukovala pouze 5,8 milionu tun.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru