Turisté, kteří v budoucnu zamíří na Island, si zřejmě na dovolenou budou muset připravit větší finanční obnos. Tamní vláda chce totiž reagovat na rekordní příliv návštěvníků a na turistický sektor hodlá uvalit vyšší daně.

Ostrovní stát zažívá v posledních několika letech turistický boom. Zatímco v roce 2010 navštívilo Island 490 tisíc turistů, odhady na letošní rok hovoří již o 2,3 milionech. Vzhledem k tomu, že celý Island má jen zhruba 330 tisíc obyvatel, se jedná o obrovské číslo. Island se stal turisticky atraktivní lokalitou také díky filmařům. Zdejší unikátní příroda se totiž objevila v seriálovém hitu Hra o trůny nebo ve filmu Interstellar. Příliv turistů s sebou ale přináší i obavy o to, aby nedošlo k jejímu poškození.

"Musíme být opatrní, abychom se nestali obětí vlastního úspěchu," řekla islandská ministryně turismu Thordis Kolbrun Reykfjord Gylfadottir. Islandská vláda kromě vyššího zdanění hotelových pokojů navrhuje také povinnost pro firmy, které provozují autobusové zájezdy, koupit si speciální licenci. Vybrané peníze plánuje Island použít na zlepšení infrastruktury země.

Ve hře je také možnost omezení počtu turistů v nejpopulárnějších lokalitách, jako je třeba národní park Thingvellir nebo ledová laguna Jokulsarlon. "Některá místa zkrátka nejsou schopná pojmout každý rok milion návštěvníků," řekla Gylfadottir. "Pokud sem pustíme ještě více lidí, ztratíme to, co tato místa dělá výjimečná," dodala.

Vyšší daně tak ještě více prodraží už tak dosti drahou islandskou dovolenou. Hotelové pokoje jsou zde přibližně třikrát dražší než v ostatních skandinávských zemích, jízda taxíkem z letiště do centra Reykjavíku pak stojí okolo 150 dolarů.

Právě díky cestovnímu ruchu se severská země dostala z finanční krize, která na ni dopadla v roce 2008. Island se tehdy zadlužil a před krachem ho zachránila půjčka od Mezinárodního měnového fondu. Před třemi lety se pak turismus stal hlavním exportním odvětvím Islandu, když předstihl rybolov. V roce 2017 by zde turisté měli podle odhadů banky Islandsbanki utratit přes 5,1 miliardy dolarů, což je zhruba polovina veškerých exportních příjmů země.

Na Island mohou v letní sezoně zamířit také čeští turisté. Již brzy začne z Prahy do Reykjavíku létat nízkonákladová společnost Wizz Air, od června se pak přidají i České aerolinie.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru