Evropská komise v pátek znovu rozhodla, že 11 leteckých společností v nákladní dopravě uzavřelo v minulosti kartelovou dohodu, a opět jim udělila pokuty v celkové výši skoro 776,5 milionu eur (přes 21 miliard korun). Původní rozhodnutí komise z roku 2010 zrušil v prosinci 2015 evropský soud z procedurálních důvodů.

Komise v listopadu 2010 uvedla, že pokutované aerolinky se v letech 1999 až 2006 domlouvaly na výši palivových a bezpečnostních příplatků. Pokuty vyměřila společnostem Air France, KLM, Martinair, British Airways, Cargolux, Cathay Pacific Airways, Japan Airlines, LAN Chile, Qantas, SAS a Singapore Airlines. Dvanáctým účastníkem kartelu byla Lufthansa, která ale spolupracovala a pokutě se vyhnula.

Kartelovou spolupráci firem místo soutěže s cílem nabídnout zákazníkům lepší služby v pátek v tiskové zprávě odmítla Margrethe Vestagerová, eurokomisařka odpovědná za otázky hospodářské soutěže. "Dnešní rozhodnutí zajistí, že společnosti, které byly částí kartelové dohody v letecké nákladní dopravě, budou za své chování potrestány," dodala.

Qantas se kvůli této záležitosti obrátil v roce 2010 na evropský soudní dvůr. Ten o pět let později rozhodnutí komise anuloval kvůli procedurální chybě. O existenci kartelu však nerozhodoval.

Komise je podle páteční tiskové zprávy nadále přesvědčena, že společnosti se na kartelové dohodě podílely. Páteční rozhodnutí řeší procedurální chybu, kterou identifikoval evropský soud, je však shodné, pokud jde o kartelovou dohodu samotnou. "Rozhodnutí je potvrzením, že komise nenechá kartely bez potrestání. Kartely jsou nelegální a poškozují spotřebitele a podnikání," stojí v tiskové zprávě.

Největší pokutu dostala od komise francouzská společnost Air Francie (téměř 183 milionů eur) a nizozemská KLM (přes 127 milionů eur).

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru