Novým prezidentem Agrární komory ČR byl ve čtvrtek zvolen ředitel firmy Rabbit Trhový Štěpánov Zdeněk Jandejsek. V čele komory nahradil Miroslava Tomana, který už nekandidoval. Dvaašedesátiletý Jandejsek, který je zároveň předsedou Iniciativy zemědělských a potravinářských podniků, mezi své priority řadí například omezení zahraničních dovozů potravin za dumpingové ceny a vyšší státní podporu intenzivní živočišné výroby a citlivých komodit.

"malý Babiš"

Zatím nikdy v minulosti se do čela českých zemědělců nepostavil skutečný agrární velkopodnikatel. Ti vesměs jen zpovzdálí tahali za nitky. Zdeněk Jandejsek, jenž šéfuje holdingu Rabbit CZ se 17 tisíci hektary půdy a vlastnicky jej ovládá.

Prezidentem agrární komory se stal Jandejsek z Rabbitu.

Pro Jandejska ve čtvrtek hlasovalo 130 z 188 delegátů sněmu. "Je to silný mandát, který jsem nečekal, protože moje vystoupení nikdy nebyla uhlazená a taková, jaká jste chtěli slyšet," komentoval svoje zvolení Jandejsek.

Uvnitř komory se před volbou ozývaly silné hlasy proti Jandejskovi. Mezi agrárníky totiž panovaly obavy, že Jandejskovo zvolení bude kromě jiného znamenat opětovné "vykopání válečné sekery" mezi pohrobky někdejších JZD, sdružených právě v komoře, a sedláky, kteří jsou většinově zastřešeni Asociací soukromého zemědělství.

Sněm bude odpoledne volit nové vedení komory. Na šest míst pro viceprezidenty komory se přihlásilo devět kandidátů. Mezi nimi je i bývalý náměstek ministra zemědělství Jindřich Šnejdrla, ředitel společnosti Agro Jesenice Josef Kubiš nebo předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

Firma Rabbit se zabývá hlavně zpracováním kuřecího a králičího masa a mrazírenským skladováním. V rámci holdingu Rabbit CZ je zaměstnáno zhruba 1700 zaměstnanců, v posledních letech dosahoval obratu kolem 6,9 miliardy korun ročně.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru