Novým prezidentem Agrární komory ČR byl ve čtvrtek zvolen ředitel firmy Rabbit Trhový Štěpánov Zdeněk Jandejsek. V čele komory nahradil Miroslava Tomana, který už nekandidoval. Dvaašedesátiletý Jandejsek, který je zároveň předsedou Iniciativy zemědělských a potravinářských podniků, mezi své priority řadí například omezení zahraničních dovozů potravin za dumpingové ceny a vyšší státní podporu intenzivní živočišné výroby a citlivých komodit.

"malý Babiš"

Zatím nikdy v minulosti se do čela českých zemědělců nepostavil skutečný agrární velkopodnikatel. Ti vesměs jen zpovzdálí tahali za nitky. Zdeněk Jandejsek, jenž šéfuje holdingu Rabbit CZ se 17 tisíci hektary půdy a vlastnicky jej ovládá.

Prezidentem agrární komory se stal Jandejsek z Rabbitu.

Pro Jandejska ve čtvrtek hlasovalo 130 z 188 delegátů sněmu. "Je to silný mandát, který jsem nečekal, protože moje vystoupení nikdy nebyla uhlazená a taková, jaká jste chtěli slyšet," komentoval svoje zvolení Jandejsek.

Uvnitř komory se před volbou ozývaly silné hlasy proti Jandejskovi. Mezi agrárníky totiž panovaly obavy, že Jandejskovo zvolení bude kromě jiného znamenat opětovné "vykopání válečné sekery" mezi pohrobky někdejších JZD, sdružených právě v komoře, a sedláky, kteří jsou většinově zastřešeni Asociací soukromého zemědělství.

Sněm bude odpoledne volit nové vedení komory. Na šest míst pro viceprezidenty komory se přihlásilo devět kandidátů. Mezi nimi je i bývalý náměstek ministra zemědělství Jindřich Šnejdrla, ředitel společnosti Agro Jesenice Josef Kubiš nebo předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

Firma Rabbit se zabývá hlavně zpracováním kuřecího a králičího masa a mrazírenským skladováním. V rámci holdingu Rabbit CZ je zaměstnáno zhruba 1700 zaměstnanců, v posledních letech dosahoval obratu kolem 6,9 miliardy korun ročně.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru