Tuzemské automobilky vyrobily v lednu a únoru rekordních 251 774 osobních aut, což je o 9,2 procenta více než ve stejném období loni. Rostla produkce Škody Auto a Hyundai, naopak kolínská automobilka TPCA vyrobila méně. Vyplývá to z údajů Sdružení automobilového průmyslu.

Škoda zvýšila výrobu o 16 procent na 150 612 vozů, nošovická továrna Hyundai vyrobila 63 100 aut, tedy o 5,5 procenta meziročně více. Kolínská TPCA zaznamenala pokles o sedm procent na 38 062 vozů.

Celkově domácí automobilky zvýšily tuzemský prodej o 14 procent na 18 083 vozů, export stoupl o devět procent na 234 189 aut. Zatímco domácí prodej u všech výrobců rostl, v exportu ztrácela TPCA.

Produkce nákladních aut reprezentovaná kopřivnickou Tatrou se zvýšila o 88 procent na 231 vozů. Výroba autobusů pak rostla o jedno procento na 642 vozidel. Z toho 565 vozů připadá na Iveco Bus a 72 na SOR.

Výroba motocyklů za první dva měsíce klesla o polovinu na 231 strojů.

Prodeje v Evropské unii zpomalily

Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii v únoru meziročně stoupl o 2,2 procenta na 1,08 milionu vozů. Tempo jeho růstu tak výrazně zpomalilo z více než deseti procent v předchozím měsíci. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnilo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA).

Za zpomalením růstu prodeje stála zejména slabší poptávka v Německu a ve Francii. V Německu, které je největším automobilovým trhem v Evropě, se odbyt snížil o 2,6 procenta. Ve Francii klesl o 2,9 procenta.

Český Svaz dovozců automobilů již dříve oznámil, že prodej nových osobních aut v České republice v únoru stoupl o šest procent na 20 455 vozů. Růst tak prudce zpomalil z lednových 19 procent.

Odbyt mladoboleslavské automobilky Škoda Auto, která je součástí skupiny Volkswagen, v únoru v zemích EU meziročně stoupl pouze o 0,7 procenta na 47 633 vozů. Tržní podíl značky tak klesl na 4,4 procenta ze 4,5 procenta před rokem.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.