Tržby v maloobchodě bez aut v lednu zrychlily meziroční růst na 5,6 procenta, v prosinci vzrostly o tři procenta. Nejvíce se dařilo prodejnám s nepotravinářským zbožím, kde se tržby zvýšily o 9,2 procenta. Informoval o tom ve středu Český statistický úřad.

Tržby za pohonné hmoty vzrostly o 7,5 procenta, prodeje potravin se v meziročním srovnání téměř nezměnily. Tradičně nejvyšší tempo růstu vykázal internetový prodej. Do statistik se promítl i fakt, že letošní leden měl o dva pracovní dny více než loňský. Po očištění o kalendářní vlivy se tržby zvýšily o 3,3 procenta. Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel po očištění zvýšily v lednu reálně o procento.

Prodej zboží přes internet či zásilkovou služby vzrostl o 27,4 procenta. Obchodníci s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci zvýšili tržby o 15,6 procenta. Dařilo se i prodejnám s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím, kde tržby stouply o 8,7 procenta. Tržby rostly také obchodům s oděvy a obuví, s počítačovým a komunikačním zařízením a s výrobky pro domácnost. Ve specializovaných prodejnách potravin se tržby zvýšily o šest procent, v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin naopak klesly o 0,3 procenta.

Sezonně očištěné tržby za prodej a opravy aut vzrostly reálně meziměsíčně o 1,3 procenta, očištěné o kalendářní vlivy se zvýšily meziročně o 5,1 procenta. Bez očištění se tržby zvýšily meziročně o 12 procent, a to za opravy o 20 procent a za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů o 10,4 procenta, uvedl ČSÚ.

"Pohled na strukturu maloobchodních tržeb ukazuje, že pokračují trendy z minulých měsíců. Domácnosti se nebojí utrácet za zboží, které nutně nepotřebují. Rostou tedy tržby za nepotravinářské zboží a pohonné hmoty," okomentovala vývoj ekonomka České spořitelny Jana Steckerová. Dodala, že prodeje potravin zůstaly v meziročním porovnání beze změny. Podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera je pravděpodobné, že na dynamiku tržeb s potravinami doléhá citelnější růst cen potravin pozorovaný v posledních měsících.

Maloobchodní tržby by měly růst solidním tempem i ve zbytku letošního roku. Hlavní vliv na to bude mít rostoucí kupní síla obyvatel podpořená nízkou nezaměstnaností a zvyšováním mezd. "Kvůli vysoké srovnávací základně však meziroční dynamika ve srovnání s roky 2015 a 2016 pravděpodobně mírně zpomalí, a to meziročně mírně pod 5 procent," odhaduje Seidler.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru