Společnost Česká telekomunikační infrastruktura (Cetin) ovládaná skupinou PPF loni zvýšila čistý zisk o 16 procent na 2,26 miliardy korun. Konsolidované výnosy vzrostly o sedm procent na 20,4 miliardy korun. Společnost to uvedla ve výroční zprávě za rok 2016.

Výnosy 11,7 miliardy korun jsou z poskytování národních služeb a 8,7 miliardy z mezinárodního tranzitu. Hlavním zdrojem výnosů a zisků společnosti v roce 2016 byly smlouvy s O2 o poskytování služeb mobilní sítě, o přístupu k veřejné pevné síti a smlouva o poskytování služeb datových středisek. Vedle O2 Cetin zajišťuje provoz mobilní sítě na polovině území pro T-Mobile.

Firma Cetin loni vyplatila svému 100procentnímu vlastníkovi PPF dividendu z roku 2015 ve výši 1,8 miliardy Kč a dalších 11,5 miliardy z rezervních fondů. Později přidala ještě dividendu za loňský rok 2,1 miliardy a 16,9 miliardy z dalších distribuovatelných zdrojů. Celkem tak firma loni PPF vyplatila 32,3 miliardy korun.

Skupina v roce 2016 pořídila investiční majetek ve výši 3,5 miliardy korun. Investice směřovaly především do rozvoje telekomunikační infrastruktury. Hlavními projekty byly pokračující modernizace pevné sítě, výstavba mobilní sítě 4G/LTE a dále konsolidace stávajících mobilních sítí 2G/3G do sdílené sítě se společností T-Mobile.

Telekomunikační síť Cetin pokrývá 99,6 procenta populace prostřednictvím pevných a mobilních sítí. Mobilní síť zahrnuje přes 6000 základnových stanic, z toho v roce 2016 přibylo 725 vysílačů LTE. Celoplošná síť společnosti zahrnuje 20 milionů km párů metalických kabelů a 38 000 km optických kabelů. V celé síti Cetin byla v průběhu roku 2016 spuštěna nabídka rychlosti 80 Mbit/s, která je nyní dostupná téměř pro půl milionu českých domácností. Cetin loni zaměstnával 1378 lidí.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru