Ceny hlávkového salátu a další zeleniny prudce rostou a částečně přispěly k tomu, že inflace v Německu dosáhla v únoru nejvyšší úrovně za poslední čtyři roky. Podle údajů německého statistického úřadu spotřebitelské ceny vzrostly meziročně o 2,2 procenta, a zrychlily tak růst z lednových 1,9 procenta. Inflace v Německu, ale i v dalších zemích eurozóny roste rychleji, než ve svých predikcích předpokládala Evropská centrální banka (ECB).

Jens Weidmann, prezident Bundesbanky a člen Rady guvernérů ECB, která rozhoduje o měnové politice v eurozóně, na začátku března v této souvislosti uvedl, že centrální banka bude muset přehodnotit vývoj inflace v letošním roce směrem nahoru.

Z jednotlivých složek spotřebitelského koše měly na únorové inflaci v Německu největší podíl ceny pohonných hmot. Ty se meziročně zvýšily o 7,2 procenta, důležitou roli však sehrála nižší srovnávací základna v loňském roce. O 4,4 procenta pak šly v porovnání s únorem 2016 nahoru ceny jídla. Již zmíněné ceny zeleniny zaznamenaly nárůst o 21 procent. Nahoru zamířily zejména ceny hlávkového salátu, rajčat a okurek.

Rostoucí ceny zeleniny kvůli neúrodě na jihu Evropy (Španělsko, Itálie) táhly v únoru inflaci nahoru i v dalších evropských zemích včetně Česka. V dalších měsících se však dá očekávat, že tento efekt odezní s tím, jak na trh zamíří úroda z jiných zemí.

Nejsou to však jen ceny pohonných hmot a zeleniny, co přispívá k růstu inflace. Vývoj na trhu práce nutí zaměstnavatele zvyšovat mzdy a vyšší spotřebitelská poptávka firmám umožňuje přenášet zvýšené náklady na spotřebitele v podobě vyšších cen.

Vývoj inflace je v Německu ostře sledovaným a citlivým tématem. Vzhledem k uvolněné měnové politice evropské centrální banky úroky na spořicích účtech příliš nevydělávají, a dochází tak ke znehodnocování úspor, což se spořivým Němcům příliš nezamlouvá. Zejména z Německa se proto ozývají hlasy, aby ECB svou měnovou politiku zpřísnila.

Vývoj inflace v Německu
 Meziroční růst inflace v Německu. Zdroj: Eurostat
Vývoj inflace v zemích EU a ESVO
Vývoj inflace v zemích EU i zemí ESVO. Údaj pro Německo je za únor, lev lednu činila inflace 1,9 procenta. Údaje z ostatních zemí jsou zatím jen lednové. Zdroj dat: Eurostat.
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru