Porovnali jsme zahraniční cesty českého a slovenského prezidenta.  Rozdíly v "cílových" destinacích jsou u obou prezidentů patrné především ve směru na východ od bývalého Československa. Více než pětina cest Miloše Zemana mířila do Asie (kam se ale počítá například i Izrael), Andrej Kiska nenavštívil Asii podle dat své kanceláře ani jednou - pokud tedy počítáme "hraniční" Gruzii a Istanbul jako místa v Evropě.

V počtu cest přes Atlantik jsou si oba prezidenti rovni, nicméně Andrej Kiska v USA i Latinské Americe strávil více času a navštívil více států. Možná se ale poměr strávených dní za Atlantikem brzy přehoupne k Miloši Zemanovi, vzhledem k jeho očekávaným dobrým vztahům s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Doma v Evropě byl častěji Andrej Kiska, stejně tak v poměru více než Miloš Zeman navštěvuje členské státy Evropské unie a Severoatlantické aliance. Oba prezidenti v Evropě nejčastěji navštěvují Polsko, to především kvůli summitům visegrádské čtyřky nebo NATO.

V následující mapce a grafech si vše můžete prohlédnout sami, data je možné filtrovat:

Zdroj: Kancelář prezidenta republiky, Kancelária prezidenta SR

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru