Produkce zpracovatelského průmyslu v Británii v lednu dál meziročně rostla a tempo jejího růstu za poslední tři měsíce bylo nejrychlejší za téměř sedm let. Britský vývoz díky slabé libře rostl v lednu nejvýrazněji za více než deset let, plyne z pátečních údajů britského statistického úřadu.

Meziroční růst ve zpracovatelském sektoru zvolnil na 2,7 procenta ze čtyř procent v prosinci, proti předešlému měsíci ale produkce klesla o 0,9 procenta. Za tři měsíce do ledna produkce britských továren vzrostla o 2,1 procenta, což byl nejsilnější růst od období březen-květen 2010.

Celková průmyslová produkce meziročně vzrostla o 3,2 procenta. Proti prosinci se snížila o 0,4 procenta, což odpovídalo odhadům analytiků oslovených agenturou Reuters.

Britský průmysl v posledních letech ochaboval, od loňska však oživuje. Významně k jeho růstu přispívá propad kurzu libry po loňském červnovém referendu o vystoupení země z Evropské unie. Slabá libra zlevňuje britskou produkci v zahraničí. Seskupení britského průmyslu EEF tento týden odhadlo, že zpracovatelský průmysl, který se na výkonu celé britské ekonomiky podílí asi desetinou, počátkem tohoto roku roste nejrychleji za více než tři roky.

Další údaje ukázaly, že britský vývoz zboží za tři měsíce do ledna vzrostl meziročně o 8,7 procenta, což byl nejsilnější růst za více než deset let. Deficit Británie v obchodu se zbožím se zbytkem světa za leden mírně klesl na 10,8 miliardy liber (334 miliard korun). Statistický úřad svůj odhad celkového obchodního deficitu za loňské čtvrté čtvrtletí v pátek prudce snížil na pět miliard liber z dosavadní předpovědi 8,6 miliardy GBP.