Češi berou v průměru už téměř třicet tisíc korun hrubého. Ukazují to data Českého statistického úřadu za čtvrté čtvrtletí, kdy se průměrná mzda meziročně zvýšila o 4,2 procenta na 29 320 korun. Reálný růst mezd ale už začala výrazněji zbrzďovat rostoucí inflace. Spotřebitelské ceny v posledním čtvrtletí roku vzrostly o 1,4 procenta, takže průměrná mzda reálně vzrostla jen o 2,8 procenta.

Podobný vývoj lze čekat i v roce 2017. Tlak na růst mezd sice roste, když bez práce je stále méně Čechů - naposledy v únoru klesla nezaměstnanost na 5,1 procenta -, ale rostoucí inflace reálný růst mezd výrazně brzdí. Naposledy v únoru spotřebitelské ceny rostly o 2,5 procenta. 

"Nezaměstnanost se drží na tak nízkých úrovních, že pracuje prakticky každý, kdo chce, a firmy mají problém najít nové zaměstnance a bojí se, kdo jim přetáhne ty stávající. Růst mezd je tak logickým důsledkem," říká Pavel Heřmanský ze společnosti PwC. 

Neplatí přitom, že by polovina lidí v Česku už brala skoro třicet tisíc korun - dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Medián mezd, tedy prostřední hodnota, ale roste ještě rychleji než průměr. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2016 vzrostl meziročně o šest procent na 25 061 korun. U mužů dosáhl 27 372 korun, u žen byl o 4946 korun nižší. Medián představuje číslo, kdy polovina hodnot mezd je vyšší než tento údaj a druhá polovina zase nižší.

Výraznější růst mediánové mzdy ukazuje podle Jana Bureše, hlavního ekonoma Patria Finance, na rychlejší růst mezd u nižších příjmových skupin a střední třídy, tedy skupin obyvatelstva s vyšším sklonem ke spotřebě. "A to je ve finále dobrá zpráva pro Českou národní banku. Již vyšší únorová inflace zvýšila pravděpodobnost rychlejšího ukončení intervencí - na začátku druhého kvartálu roku 2017," dodává Bureš.

Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo ve čtvrtém čtvrtletí roku 2016 mzdu mezi 11 657 a 47 545 korunami.

Výrazně rychleji na konci minulého roku rostly mzdy v nepodnikatelské sféře, kde průměrná mzda vzrostla o 6,1 procenta. V podnikatelské sféře to bylo o 3,7 procenta.

Za celý rok 2016 dosáhla průměrná mzda výše 27 589 korun, oproti roku 2015 tak vzrostla o 1122 korun (4,2 %). Protože průměrná inflace za rok 2016 dosáhla na 0,7 procenta, reálně se průměrná mzda zvýšila o 3,5 procenta.

Průměrná mzda v Česku
Zdroj: ČSÚ
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru