Německá automobilová skupina Volkswagen uzavřela s indickou automobilkou Tata Motors po měsících jednání předběžnou dohodu o spolupráci na výměně technologií, komponentů a platforem. Agentuře Reuters to ve čtvrtek sdělily zdroje ze skupiny. Mluvčí Tata Motors jednání o alianci s Volkswagenem potvrdil a uvedl, že oficiální oznámení dohody přijde "v náležitou dobu".

Volkswagen se snaží expandovat na rozvíjejících se trzích, aby se zbavil dopadů skandálu kolem manipulace s emisemi. Předešlý pokus prosadit se na těchto rychle rostoucích trzích pomocí aliance s japonskou Suzuki Motor skončil v roce 2015 po ostrém sporu nezdarem.

Tata Motors, která je mimo jiné majitelem britské automobilky Jaguar Land Rover, svou indickou divizi nyní podrobuje restrukturalizaci. Počet podvozkových platforem, na nichž staví své vozy, snižuje z šesti na dvě, aby posílila efektivnost výroby a byla lépe schopna přizpůsobovat se trendům trhu.

Mluvčí Volkswagenu obecně uvedl, že firma diskutuje o možnostech, jak rozšířit své aktivity v Indii s pomocí svých vlastních značek i možných partnerů. Skupina je na indickém trhu zastoupena od roku 2001 prostřednictvím české značky Škoda a od roku 2007 tam vyrábí rovněž auta značek Audi a Volkswagen.

Indie je jako druhá nejlidnatější země světa pro západní automobilky vysoce atraktivním trhem. Prodej aut na indickém trhu by se měl do roku 2025 dostat nad sedm milionů z loňských 3,4 milionu vozů, odhadla společnost IHS Markit.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.