Hrubý domácí produkt Irska se v loňském roce zvýšil o 5,2 procenta. Země tak byla již třetím rokem za sebou nejrychleji rostoucí ekonomikou v Evropské unii. Vyplývá to podle agentury Reuters ze čtvrtečních údajů tamního statistického úřadu.

Irsko pokračuje v silném hospodářském růstu navzdory rizikům spojeným s plánovaným odchodem Británie z Evropské unie. V posledním čtvrtletí loňského roku nicméně růst irského HDP zpomalil na 2,5 procenta ze čtyř procent ve třetím kvartálu.

Irsko se v roce 2010 dostalo kvůli kolapsu domácích bank do krize a muselo požádat o mezinárodní záchranný program. Od té doby však jeho ekonomika výrazně oživila. Míra nezaměstnanosti v době krize přesahovala 15 procent, zatímco nyní se pohybuje pod sedmi procenty.

Irské ministerstvo financí předpokládá, že tempo růstu ekonomiky se v dalších třech letech bude držet nad tříprocentní hranicí. Varuje však před negativními dopady na irskou ekonomiku v případě, že by Británie v rámci odchodu z EU ztratila volný přístup k jednotnému evropskému trhu.

 

 

Související