Zahraniční obchod Česka byl v lednu v přebytku 19,4 miliardy korun, meziročně byl ale o 1,5 miliardy nižší. Výsledek nepříznivě ovlivnilo prohloubení deficitu obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji, s ropou a zemním plynem, základními kovy a farmaceutickými výrobky. Naopak kladný vliv na něj měl vyšší přebytek bilance motorových vozidel a strojů. Vyplývá to z předběžných údajů Českého statistického úřadu, který je ve čtvrtek zveřejnil na svém webu.

Dovoz meziročně rostl rychleji než vývoz. Dovoz se proti loňskému lednu zvýšil o osm procent na 254,9 miliardy korun a export o 6,7 procenta na 274,3 miliardy

Obchod s počítači, elektronickými a optickými přístroji zaznamenal meziroční prohloubení deficitu o 4,1 miliardy, u obchodu s ropou a zemním plynem se schodek zvětšil o tři miliardy, u základních kovů o 2,3 miliardy a u farmaceutických výrobků narostl o miliardu. Vedle toho u bilance obchodu s motorovými vozy se zvýšil přebytek o 5,9 miliardy Kč a u strojů a zařízení o 2,6 miliardy. Deficit bilance chemických látek a přípravků proti loňskému lednu klesl o 1,5 miliardy.

Zahraniční obchod Česka se státy Evropské unie skončil přebytkem 60 miliard korun, meziročně tak byl o 400 milionů vyšší. Schodek obchodu se státy mimo unii se prohloubil o dvě miliardy na 38,8 miliardy korun.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.