Garážové realitky a neprofesionální realitní makléři mohou být v klidu. Vláda letos nejspíše nestihne schválit zákon, který měl regulovat činnost realitních kanceláří a makléřů. Projednávání návrhu přerušila Legislativní rada vlády, která požádala ministerstvo pro místní rozvoj o úpravy návrhu. "A to i přesto, že oba zpravodajové již k upravené verzi návrhu neměli žádné zásadní připomínky," popisuje mluvčí ministerstva Veronika Vároši.

Navržený zákon nastavil pravidla pro činnost realitních makléřů, kteří by museli prokázat odbornou způsobilost a platit si pojištění profesní odpovědnosti. Profese má být navíc vázanou živností. V České republice je nyní nejvíce realitních makléřů v přepočtu na obyvatele v Evropské unii.

"Jsme z toho hodně rozpačití. Po 25 letech našich snah se měl konečně objevit zákon, jehož cílem bylo chránit spotřebitele proti neseriózním podnikavcům v realitách," komentoval Jan Borůvka, generální sekretář Asociace realitních kanceláří ČR.

Hlavním důvodem pro vrácení návrhu byl podle ní především požadavek na rozšíření definice realitního zprostředkování o demonstrativní výčet činností, které tato činnost obsahuje, a zároveň o přesnější úpravu ustanovení vymezujících, které činnosti naopak pod tuto činnost nespadají. "V průběhu celého legislativního procesu k těmto ustanovením nebyly vzneseny téměř žádné připomínky, a to ani na prvním projednání na Legislativní rady vlády, a proto bylo relativním překvapením, že právě na těchto ustanoveních bylo postaveno přerušení projednávání," dodává Vároši.

V současné době probíhá opětovná úprava návrhu zákona, který bude následně znovu předložen k projednání. "Chceme, a je velmi žádoucí, aby se zákon povedlo schválit ještě v tomto volebním období. Musí ale být i politická vůle. Chránit spotřebitele by mělo být zájmem všech," zakončuje Vároši.

"Je velká škoda, že úsilí a čas, které nejdříve věnoval přípravě zákona Hospodářský výbor PS ČR, posléze ministerstvo pro místní rozvoj a odborníci z dalších ministerstev a institucí, přišly nazmar," uvedl Jaroslav Novotný, prezident Asociace realitních kanceláří ČR, která se na přípravě zákona o realitním zprostředkování aktivně podílela. 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru