Podle poslanců z rozpočtového výboru existují doložitelná podezření, že při emisích dluhopisů o nominální hodnotě jedné koruny v roce 2012 mohli někteří emitenti a jejich vlastníci zneužít daňové zákony. Shodla se na tom většina členů výboru při středeční debatě nad problematikou zdaňování těchto takzvaných korunových dluhopisů. Tyto dluhopisy se ocitly v centru pozornosti v souvislosti s transakcí ministra financí Andreje Babiše (ANO), který je v minulosti koupil od společnosti Agrofert, kterou tehdy vlastnil.

Poslanci také požádali Generální finanční ředitelství, aby neprodleně připravilo metodický pokyn k prověření, zda v souvislosti s emisemi dluhopisů nebyl v jednotlivých případech zneužit zákon, a prověřilo, zda svou podstatou nešlo například o vyplácení dividend společnosti společníkovi. Na základě tohoto pokynu by mělo ředitelství prověřit všechny emise korunových dluhopisů v roce 2012.

Babiš dluhopisy koupil od svojí tehdejší společnosti Agrofert, a to v objemu téměř 1,5 miliardy korun. Vzhledem k podmínkám v zákoně nepodléhal jejich úrokový výnos zdanění. Babiš navíc musel čelit podezření, že na jejich nákup neměl dost peněz, což ale odmítl.

Poslanci si ve středu přizvali generálního ředitele Generálního finančního ředitelství Martina Janečka a náměstkyni ministra financí Alenu Schillerovou. Předseda výboru Václav Votava (ČSSD) se hned v úvodu ohradil proti tomu, že by šlo o pokračování kampaně ČSSD a zneužívání sněmovny.

Ředitel Janeček po rozsáhlém vysvětlování, v němž se odvolával i na judikáty Nejvyššího správního soudu, shrnul, že pokud měl někdo dostatek peněz, aby nakoupil korunové dluhopisy, není to porušením zákona z hlediska zneužití práva. Odmítl také, že by vykonával nátlak na zaměstnance finanční správy, aby kauzu korunových dluhopisů nevyšetřovali.

Kozel zahradníkem

Bývalý ministr financí a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek zdůrazňoval, že finanční správa je podle daňového řádu povinna zkoumat, zda šlo opravdu o vydání a nákup dluhopisů, nebo zda svou podstatou nešlo například o skryté vyplacení dividendy společníkovi.

"Andrej Babiš je ministrem financí, není možné, aby existovaly jakékoliv pochybnosti o čistotě jeho podnikání včetně placení daní. Zatím to vypadá, že je kozel zahradníkem," prohlásil poslanec ČSSD Ladislav Šincl. Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura řekl, že kdyby Janeček hájil daňové poplatníky stejně jako ministra Babiše, byla by finanční správa oblíbená instituce.

Jednání doprovázely i osobní výpady. Například když ředitel Janeček oslovil předsedu klubu ODS "pane Stanjuro", dostalo se mu poučení, aby oslovoval členy výboru "pane poslanče". Janeček se omluvil, ale Stanjura ho obvinil, že to dělá schválně a ať si nechá tu ironii. "Vy nevidíte, jak se u toho tváříte," řekl mu Stanjura.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru