Obyvatelé Česka si loni vzali nové úvěry za rekordních 549 miliard korun. Celková výše dluhu domácností tak meziročně vzrostla o 151 miliard korun a přiblížila se dvěma bilionům. Informovala o tom společnost CRIF  Czech Credit Bureau, která provozuje Bankovní a Nebankovní registr klientských informací.

Její data ukazují, že si Češi nejvíce půjčovali ve čtvrtém čtvrtletí, kdy nový dluh poprvé v historii přesáhl hranici 150 miliard korun. "Lidé slyšeli o zpřísňování pravidel pro poskytování hypoték a o zvyšování úrokových sazeb, takže chtěli na poslední chvíli využít akčních nabídek," říká výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací Jiří Rajl. 

Nízká nezaměstnanost a růst mezd zároveň přispěly k poklesu objemu nesplácených dluhů o devět procent na necelých 44 miliard. Svoje závazky meziročně lépe plnily všechny skupiny obyvatel s výjimkou mladých lidí od 15 do 24 let věku. "Objem nových úvěrů roste, zatímco problémy se splácením má stále méně lidí. To se dá vykládat jako dvojnásobné zlepšení a ukazuje to na dobrou ekonomickou situaci v Česku," řekl Rajl. Otázkou ale podle něj zůstává, jak se bude lidem dařit splácet v budoucnu, až porostou úrokové sazby.

Výkonný ředitel společnosti CRIF Petr Kučera očekává, že i v letošním roce celkový objem úvěrů poroste. Nových úvěrů ale bude přibývat pomaleji. "Úrokové sazby hypoték budou růst a centrální banka v několika krocích zpřísní pravidla pro jejich poskytování," popsal Kučera hlavní důvod.

Letos podle něj data úvěrových registrů navíc ukážou zhoršení platební morálky lidí. Nebude to ale tím, že by se zhoršila obecně situace v ekonomice, služby registrů ale začne využívat více společností. "Kromě 60 stávajících poskytovatelů úvěrů z řad velkých bank, leasingových firem a zavedených splátkových firem nyní do registrů přicházejí poskytovatelé malých půjček před výplatou, kteří přes internet cílí na více rizikové skupiny. K tomu, aby se více zajímaly o finanční situaci zájemců o půjčku, je přiměl nový zákon a skladba jejich klientů pravděpodobně přispěje k letošnímu zhoršení statistik," řekl Kučera. 

Celkový dluh
Dlouhodobý dluh (hypotéky a úvěry ze stavebního spoření) vzrostl meziročně o 9 procent. Krátkodobý dluh (spotřebitelské úvěry) vzrostl o 7 procent. Průměrná částka na jednu smlouvu u dlouhodobého dluhu činila 1,15 milionu korun, v případě krátkodobého šlo o 92 tisíc korun. Celkový dluh činí 1,96 bilionu korun.
Celkový objem ohrožených úvěrů
Počet klientů s dlouhodobým ohroženým dluhem je 28 986, meziročně jich je o šest procent méně. Počet klientů s krátkodobým ohroženým dluhem je 296 084, přibylo jich o tři procenta. Ohrožený úvěr je takový, u kterého klienti neposlali tři nebo více splátek za sebou, nebo jejich dluh banka zesplatnila. Celkový objem ohrožených úvěrů činí 43,9 miliardy korun.
Zdroj: CRIF
Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.