Po ztrátovém roce 2015 se loni švýcarská národní banka (Swiss National Bank, SNB) vrátila zpět do zisku. Ten dosáhl 24,5 miliardy švýcarských franků, rok předtím banka naopak prodělala 23,3 miliardy. Důvodem tehdy byly ztráty, které banka utrpěla poté, co přestala na finančních trzích bojovat proti prudkému posilování domácí měny. To vedlo ke značnému přehodnocení hodnoty devizových rezerv směrem dolů.

Návrat centrální banky k ziskovému hospodaření je dobrou zprávou pro švýcarskou vládu a také jednotlivé kantony. Mezi ně totiž SNB rozdělí celkem 1,7 miliardy franků, tedy o 700 milionů více než loni, kdy banka kvůli ztrátě vyplácela dividendu z rezerv. Rozdělení zisku je upraveno zákonem.

V článku se dále dozvíte

  • Díky vysokému zisku vyplatí centrální banka švýcarské vládě a kantonům o 700 milionů franků více než v minulém roce.
  • K zisku Swiss National Bank přispěly do značné míry investice v zahraničních měnách a také růst ceny zlata a úroky, které jí musí komerční banky platit za uložení svých přebytečných rezerv.
  • Mezi akcionáře švýcarské centrální banky patří nejen jednotlivé kantony, ale i soukromí investoři.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru