Britská Royal Bank of Scotland (RBS) ukončila činnost v České republice. Banka propustila většinu zaměstnanců, ti zbývající dohlížejí na zánik české divize. Napsal to v pátek server Euro.cz.

Britský regulátor, který kvůli pravidlům EU na činnost RBS dohlíží také v tuzemsku, oficiálně oznámil přerušení působení pobočky banky v ČR. "Z tohoto oznámení jasně vyplývá, že tato organizační složka ukončila svou činnost a přestala nabízet bankovní služby na území České republiky k 28. 2. 2017," uvedla pro Euro.cz mluvčí České národní banky Denisa Všetíčková.

Společnost už propustila většinu zaměstnanců. Zbytek týmu na pobočce v Jungmanově ulici v Praze dohlíží na zánik firmy. Zástupci banky nyní pracují na odstranění subjektu z obchodního rejstříku. Firma musí mimo jiné uzavřít účetnictví a zrušit daňovou registraci. Všechny kroky nutné k odchodu z trhu hodlá podle britského oznámení dokončit do konce června.

RBS vstoupila na český trh v roce 2008 v rámci expanze do střední a východní Evropy. Poskytovala služby korporátním klientům v oblastech transakčního bankovnictví, firemního úvěrování, obchodního financování a cash managementu. RBS opustila celou východní Evropu, přičemž začala odchodem ze Slovenska v roce 2014.

Záměr odejít z Česka představila poprvé v únoru 2015. Banka oznámila změny, které měly za cíl zaměřit se na dlouhodobé podnikání v západní Evropě, Irsku a Británii. Britská bankovní společnost loni hospodařila se ztrátou 6,96 miliardy liber, tedy asi 224 miliard korun, což je proti ztrátě 1,98 miliardy liber v roce 2015 více než trojnásobek. Ve ztrátě je přitom banka už devět let.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru