Česká ekonomika přestala na konci loňského roku ztrácet dech. Zpřesněná data Českého statistického úřadu ukázala, že HDP ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl meziročně o 1,9 procenta. To je o jednu desetinu procentního bodu rychlejší růst než ve třetím čtvrtletí. Předtím se naposledy tempo růstu ekonomiky zvýšilo ve druhém čtvrtletí roku 2015 ze 4,8 procenta na 5 procent.

Hospodářství mezi loňským říjnem a prosincem sice stejně jako v předchozích čtvrtletích brzdil propad investic, mohlo se ale opřít o zahraniční obchod a útraty domácností. Podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera však meziroční růst o 1,9 procenta i tak zaostal za očekáváním ekonomů. Ti předpokládali, že HDP přidá 2,3 procenta, analytici ČNB pak odhadovali růst o 2,1 procenta. Slabší hodnota byla podle Seidlera do značné míry způsobena meziročním propadem investic. "To souvisí s vysokou srovnávací základnou z minulého roku, kdy se intenzivně dočerpávaly evropské fondy," komentoval.

Za celý rok 2016 pak česká ekonomika vzrostla o 2,3 procenta, což bylo v souladu s předchozím odhadem ČSÚ. Tempo růstu tak bylo oproti roku 2015 poloviční. "Na růstu české ekonomiky se v loňském roce podílela téměř polovinou zahraniční poptávka, což je znakem jeho vyváženosti," řekl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Naopak nepříliš pozitivně vnímá skutečnost, že se česká ekonomika stala extrémně hladová po pracovní síle, což vedlo k poklesu produktivity práce.

"Dynamiku růstu loni brzdila zejména slabá investiční aktivita. Naopak k vyššímu růstu přispívala soukromá spotřeba a rostoucí přebytek bilance zahraničního obchodu," uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. Podle jeho odhadu letos hospodářský růst zrychlí na 2,7 procenta. "Ekonomiku bude nadále podporovat rostoucí spotřeba domácností, ve druhé polovině roku by se měla přidat i investiční aktivita," řekl. Slabší podle něj naopak bude příspěvek zahraničního obchodu. Soukromá spotřeba bude letos jedním z tahounů růstu i podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče. "Nahrává tomu vývoj na trhu práce včetně růstu mezd a platů," řekl.

Podle Sobíška údaje o HDP potvrzují, že se české ekonomice daří a má předpoklady ve svém růstu pokračovat. "Letošní tempo růstu budeme přehodnocovat mírně nahoru. Předpokládáme, že dosáhne minimálně 2,5 procenta," řekl hlavní ekonom UniCredit Bank.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.