Téměř v polovině ze všech 5566 českých obcí selhává živnostenská obslužnost. Pro podnikatele působící v obcích s tzv. nízkým rozvinutím chystá Asociace malých podniků a živnostníků a Ministerstvo zemědělství podporu. Chtějí zamezit rychlému ubývání venkovských samoobsluh a podnikatelů působících v nejmenších obcích. "Chceme přibrzdit odcházení mladých rodin z menších obcí. Chybí jim samoobsluha, dostupné zdravotní a sociální služby a infrastruktura," říká Karel Havlíček z Asociace malých podniků a živnostníků.

Mezi několika podpůrnými návrhy je nejdále podpora podnikatelů v malých obcích po vzoru zemědělců. "Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond nabízí zemědělcům dotace na úrocích, jistiny za půjčky a měkké úvěry. Podobnou podporu bude ostatním podnikatelům v malých obcích nabízet Českomoravská záruční a rozvojová banka," vysvětluje Havlíček. Návrh nyní míří do meziresortního připomínkového řízení. Částka by se podle ministra zemědělství Jurečky mohla pohybovat v rozmezí 1,5 až 2 miliardy korun.

Další podpora by měla směřovat za venkovskými podnikateli s obratem do jednoho milionu korun. "Jedná se vlastně o nulovou daň z příjmů v podobě 90procentních daňových výdajových paušálů," říká Havlíček. Podle něj se jedná o spíše psychologickou pomoc pro nejmenší podnikatele, kterých je řádově několik tisíc. Zaměstnance podnikatelů na venkově chce Asociace podporovat příspěvkem na sociální pojištění. Podle analýzy Asociace malých a středních podniků a živnostníků devět z deseti podnikatelů nikoho nezaměstnávají. Jen 8 procent venkovských podnikatelů zaměstnává méně než 10 lidí. Jurečka plánuje návrhy připravit na přelomu března a dubna.

Bezplatný internet

Část 14 miliard, které Česko získalo od Evropské unie na rozvoj rychlého internetu zejména v malých obcích, chce Asociace malých a středních podniků věnovat na bezplatný internet pro nejmenší obce. "Před pár hodinami jsme se dozvěděli, že hrozí, že se část peněz nestihne vyčerpat a Česko tak o dotaci přijde. Doufáme, že se tak nestane. Pomalé internetové připojení je jedním z důvodů, proč mladí lidé z venkova odcházejí," míní Havlíček. Obyvatelé vesnic do 500 obyvatel by internet mohli do určitého datového limitu využívat zdarma. Ministr Jurečka tento záměr nechtěl komentovat. Upozornil pouze, že by mohlo dojít ke konfliktu s lokálními internetovými provozovateli.

Z téměř 20 tisíc venkovských prodejen za posledních 20 let ubyla třetina, zejména v obcích do tisíce obyvatel, což je hranice pro uživení jedné prodejny. Aby se udržely stávající venkovské prodejny, vyžadovaly by podle Zdeňka Juračky z Asociace českého tradičního obchodu zhruba 750 milionů korun ročně.

"Provozovatelé malých prodejen musí neustále čelit tlaků nadnárodních řetězců a jejich expanzi do menších měst," říká Juračka. Za loňský rok podle něj vymizelo zhruba 400 prodejen s nejmenší prodejní plochou, tedy do 50 metrů čtverečních. Prodejny často podporují samy obce, které na provoz obchodů doplácejí.

Zatímco ve větších obcích počet obyvatel roste, ve vesnicích do 500 obyvatel trvale klesá. Počet obcí do 500 obyvatel za posledních 15 let klesl o 248 obcí, což je 7 procent z celkového počtu. Obyvatel žijících v těchto obcích za posledních 15 let ubylo o 33 tisíc, tedy 4 procenta.

Podle analýzy Asociace malých a středních podniků a živnostníků ubývá také profesí spojených s venkovem. Za posledních 10 let ubylo 32 procent zedníků, jen za loňský rok úbytek činí 11 procent. Ještě více ubylo truhlářů, za posledních 10 let více než 60 procent. O více než 40 procent klesl i počet automechaniků a opravářů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru