Příležitostné pořádání plesů nebo dalších kulturních akcí například vesnickými a dobrovolnickými spolky by nemělo podléhat elektronické evidenci tržeb (EET). Finanční správa by ohledně toho měla příští týden zpřesnit metodiku. Řekl to po čtvrteční schůzce ministra financí Andreje Babiše (ANO) se Sdružením místních samospráv (SMS) mluvčí ministerstva Michal Žurovec. Babiš takovou činnost vesnických spolků nepovažuje za podnikatelskou činnost.

Starostové především menších obcí si stěžovali, že venkovské spolky musí i přes svou dobrovolnickou činnost evidovat tržby při překročení ročního obratu 175 tisíc korun. Proto po ministrovi požadovali úpravu metodických pokynů finanční správy. Argumentovali, že nynější nastavení systému ohrožuje kulturní akce na vesnicích i existenci spolků jako takových. V delším horizontu hrozil podle SMS zánik až třetiny takových spolků.

EET začala loni 1. prosince pro restaurace a ubytování a od středy pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Od startu EET do současnosti eviduje tržby 121 tisíc podnikatelů, kteří do systému poslali přibližně 316 milionů účtenek.

Od loňského září finanční správa eviduje 823 žádostí o závazné posouzení, zda nějaká činnost podléhá EET. Vyjádření vydala ve 441 případech. Závazná vyjádření vydává správa za poplatek.

Vláda si od evidence tržeb slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků.

SMS při startu první vlny EET uvedlo, že systém způsobil zánik zhruba 700 hospod zejména v malých obcích. Ministerstvo financí naopak tvrdí, že počet restaurací po zavedení EET neklesl.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru