Movití Češi stále častěji ukládají peníze do nemovitostí doma i v zahraničí, roste také jejich zájem o nákup dluhopisů. Pozici nejoblíbenějšího investičního produktu bohatých si však stále drží podílové fondy. Peníze v nich mají více než dvě třetiny klientů privátního bankovnictví UniCredit Bank, která na vzorku šesti tisíc lidí s majetkem přesahujícím tři miliony korun zkoumala preference českých milionářů.

Oproti roku 2015 se naopak bohatí lidé loni více vyhýbali investicím do komodit a drahých kovů. Klesá také zájem o nákup půdy, což je dáno její rostoucí cenou. V případě přímých investic do akcií zůstávají movití Češi podle ředitele privátního bankovnictví UniCredit Bank Dušana Hladného opatrní. "Pokud zvolili konkrétní akcie, pak věřili zejména známým titulům, jako je česká energetická firma ČEZ nebo americký Apple. Zájem zůstává obecně o tituly nabízející stabilní dividendu," řekl Hladný. Na doplnění portfolia podle něj milionáři často volí nákup umění nebo takzvané andělské investice do začínajících firem.

Zdroj: UniCredit Private Banking Survey

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Nárůst geopolitických nejistot v Evropě i Severní Americe loni přiměl bohaté Čechy hledat pro své peníze a majetek bezpečnější investice.
  • Zatímco v roce 2015 investovala do akcií téměř polovina bohatých Čechů, loni se jejich podíl snížil na čtvrtinu.
  • Privátní bankéři stále častěji pomáhají milionářům nejen s hledáním vhodných investic, ale také s řešením nástupnictví ve firmě.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru