Tempo růstu ekonomiky Spojených států ve čtvrtém čtvrtletí prudce zpomalilo a v celoročním přepočtu dosáhlo 1,9 procenta. Ve třetím čtvrtletí růst činil 3,5 procenta, což bylo dvouleté maximum. Oznámilo to v úterý americké ministerstvo obchodu. Potvrdilo tak svůj rychlý odhad z konce ledna. Výsledek je slabší, než se čekalo na finančních trzích.

Za celý loňský rok ekonomika vzrostla o 1,6 procenta. To je nejslabší výkon za pět let.

Analytici v anketě agentury Reuters předpokládali, že po zpřesnění dat bude růst rychlejší. V průměru jej odhadovali na 2,1 procenta.

Ministerstvo proti svému lednovému odhadu změnilo za čtvrté čtvrtletí jen některé dílčí údaje o vývoji ekonomiky. Růst spotřebitelských výdajů byl podle úterní zprávy o něco rychlejší, než se původně předpokládalo. To ale kompenzovaly slabší vládní výdaje a firemní investice.

Letos by americkou ekonomiku mohla podpořit plánovaná stimulační opatření prezidenta Donalda Trumpa. Ta by měla zahrnovat snížení daní a vládní výdaje na rozvoj infrastruktury.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru