České spořitelně loni vzrostl čistý zisk meziročně o 8,1 procenta na 15,5 miliardy korun. Kromě růstu úvěrů se na výsledku podílel jednorázový příjem z prodeje podílu ve společnosti Visa Europe. O hospodářských výsledcích spořitelna informovala na svých stránkách. ČS je největší tuzemská banka podle počtu klientů, kterých má 4,7 milionu.

Provozní zisk klesl o 5,1 procenta na 20,08 miliardy korun. Příčinou byl zejména propad výnosu z poplatků a provizí. Čistý úrokový výnos loni skončil 1,4 procenta pod úrovní roku 2015.

Spořitelna loni těžila z příznivého ekonomického prostředí, které se odrazilo v silném růstu úvěrů, a z pokračujícího zlepšování úvěrové kvality. Hrubý objem klientských úvěrů loni spořitelně vzrostl o osm procent. Rostl zájem klientů o spotřebitelské úvěry i hotovostní úvěry. "Nově poskytnuté hypotéky fyzickým osobám v roce 2016 meziročně vzrostly o 16 procent a překročily 57 miliard korun, což je historicky nejvyšší roční objem," uvedla banka.

Vklady klientů ČS loni meziročně vzrostly o necelých 11 procent na 786,9 miliardy korun. Bilanční suma spořitelny se v roce 2016 zvýšila o 11,1 procenta na 1,066 bilionu korun.

Poměr nákladů a výnosů se loni zvýšil na 47,5 procenta z 46,8 procenta o rok dříve. Provozní náklady loni spořitelna snížila o 2,4 procenta na 18,1 miliardy korun. Napomohlo tomu mimo jiné snížení příspěvku do Fondu pojištění vkladů.

Čistý výnos z poplatků a provizí poklesl o devět procent. Podle banky byl negativní výsledek ovlivněn evropskou regulací v oblasti platebních karet. "Bez vlivu regulace poplatků za platby kartou by celkový čistý výnos z poplatků a provizí klesl o čtyři procenta," uvedla spořitelna.

Generální ředitel ČS Tomáš Salomon je s údaji za loňský rok spokojený. "Finanční výsledky jsou výborné navzdory přetrvávajícímu prostředí nízkých úrokových sazeb a sílícího tlaku regulace," uvedl.

Ke konci roku 2016 měla ČS 561 poboček. Počet zaměstnanců banky klesl z předloňských 10,5 tisíce na 10,3 tisíce.

Konkurenční Komerční bance loni vzrostl čistý zisk meziročně o 7,2 procenta na 14,07 miliardy korun. Zisk vloni vzrostl také skupině ČSOB, a to o osm procent na na 15,1 miliardy korun. Naopak bankovnímu domu Moneta Money Bank loni zisk klesl na 4,05 miliardy korun z předchozích 4,51 miliardy korun.

Čistý zisk zvýšila i celá finanční skupina Erste Group Bank, která Českou spořitelnu ovládá, loni zvýšila čistý zisk o 30 procent na 1,26 miliardy eur (34 miliard korun). Zlepšení je podle vedení firmy dáno nižšími rizikovými náklady. Provozní výnosy klesly pod tlakem nízkých úrokových sazeb zhruba o procento na 6,69 miliardy eur (180,8 miliardy korun). Výsledky oznámila v úterý banka.

"Region střední a východní Evropy si zachovává dynamiku hospodářského růstu, která je nad průměrem eurozóny, což přispívá ke kladným výsledkům a solidnímu čistému zisku naší skupiny," komentoval čísla generální ředitel Erste Group Bank Andreas Treichl. 

Analytik Fio banky Michal Křikava výsledky Erste za čtvrtý kvartál vnímá neutrálně. Erste podle něj zaznamenala překvapivě mírné meziroční zlepšení na provozní úrovni vlivem vyšších výnosů z finančních operací a vyššího čistého úrokového výnosu. Pozitivně rovněž hodnotí pokračující zlepšení kvality úvěrového portfolia banky a kapitálovou přiměřenost ke konci roku 2016. Čistý zisk banky mírně zaostal za jeho odhady.

Akcie firmy na pražské burze před 11:00 mírně ztrácely 0,6 procenta na 747 korun. "Erste v souhrnu naplnila očekávaní trhu a s dividendou a potvrzením výhledu pro rok 2017 drží současný trend. Proto se domnívám, že dnešní obchodování žádné velké změny ve vývoji tržní ceny nepřinese," řekl analytik banky Creditas Roman Koděra. Akcie po dosažení letošního maxima nad hranicí 815 korun v polovině února 2017 ztrácely a pondělní závěrečná cena 750 korun byla nejnižší cenou Erste v letošním roce, dodal.

V samotném čtvrtém čtvrtletí klesl čistý zisk na 85,6 milionu eur. Ve stejném období předloni banka vydělala 204 milionů, v loňském třetím čtvrtletí to bylo 337,4 milionu eur. Provozní výnosy ve čtvrtém čtvrtletí meziročně vzrostly o tři procenta na 1,73 miliardy eur.

Provozní náklady loni bance stouply zhruba o čtyři procenta na čtyři miliardy eur, což podle Treichla odráží růst investic do informačních technologií a digitalizace. Podobně se téměř o čtyři procenta na 130,7 miliardy eur zvýšily úvěry a pohledávky za klienty. Bilanční suma Erste Group Bank loni vzrostla na 208,2 miliardy eur z 199,7 miliardy o rok dřív.

Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle Česka a Rakouska působí v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, v Chorvatsku a v Srbsku.

Výsledky Erste v Evropě

Zdroj: Erste Group

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru