Prezident Donald Trump má před sebou nejdůležitější projev od nástupu do Bílého domu. V úterním proslovu ke shromáždění obou komor Kongresu by měl vysvětlit zákonodárcům v auditoriu a Američanům u televizorů, jak konkrétně a v jakém časovém horizontu chce naplňovat klíčové body svého programu.

Trump promluví po více než měsíci přestřelek s médii, jež generují hluk a vřavu, ale žádný programový obsah, a po zmatcích, kdy musel rezignovat jeho poradce pro národní bezpečnost.

Jak sám prezident pronesl před víkendem na shromáždění konzervativních republikánů, přišla chvíle, kdy je "doba prázdných řečí za námi, nyní je čas k činům".

Podle Bílého domu chce Trump popsat své rozpočtové priority. Už v pondělí oznámil, že o devět procent zvýší výdaje na armádu. Dále by měl prezident definovat kontury daňové reformy a svého plánu demontáže reformy zdravotnictví, schválené za jeho předchůdce Baracka Obamy. Detailněji by měl mluvit i o programu mohutných investic do infrastruktury.

44 procent

dotázaných v šetření pro list The Wall Street Journal vidí prezidenta Trumpa pozitivně, zatímco 48 procent jej vnímá negativně.

Věnovat by se měl rovněž imigrační politice. Minulý týden jeho vláda přitvrdila pravidla pro možné deportace ilegálních přistěhovalců a ještě tento týden chce vydat novou verzi dekretu zpřísňujícího podmínky vstupu do USA pro lidi ze zemí, jež Bílý dům vnímá jako bezpečnostní riziko. Původní dekret, vydaný před měsícem, zastavily soudy.

U televizí budou Trumpa sledovat rozdělení Američané. V průzkumech veřejného mínění je na tom prezident hůře než kterýkoliv jeho předchůdce od druhé světové války ve srovnatelné chvíli pobytu v úřadě. Podle šetření pro The Wall Street Journal vidí Trumpa pozitivně pouze 44 procent dotázaných, zatímco 48 procent jej vnímá negativně. Což jsou hodnoty, na které Obama klesl až po 32 měsících v úřadě.

Trumpovo publikum přímo v Kongresu pak bude jasně rozdělené. Na jedné straně s menšinovými opozičními demokraty, kteří se snaží Trumpovu agendu blokovat a brzdí schvalování ministrů jeho vlády. Z republikánské strany pléna bude naopak slyšet potlesk, jenže i republikáni budou projev svého prezidenta poslouchat s napětím.

Trumpův program má zatím jen velmi hrubé obrysy, zároveň je už ale patrné, že v některých důležitých bodech by se mohl rozejít s představami republikánských zákonodárců. V kampani Trump v souhlasu s republikány tvrdil, že Obamovu reformu zdravotnictví zruší jako celek. Nyní však avizuje, že by některé její podstatné části zachoval. Rovněž v nástinech daňových zákonů lze už vidět různé akcenty. Není například zřejmé, zda Bílý dům souhlasí se záměrem republikánů zatížit dovoz do USA novou dvacetiprocentní daní.

A pak je zde ještě jeden důvod k republikánské nervozitě: bude mít Trumpův projev obecně optimističtější tón, než byla jeho inaugurační řeč, která ještě více rozdělila Ameriku?

Republikáni upozorňují, že prezident by se měl pokusit oslovit širší vrstvy společnosti, ne jen své skalní příznivce.

Trump se o to chce zřejmě přinejmenším pokusit. Jak uvedl pro stanici NPR jeden z poradců v Bílém domě, dnešní řeč by měla být "slunečnější a optimističtější − více příležitostí, méně armagedonu".