Čistý zisk investiční společnosti Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl meziročně o 15 procent na 6,29 miliardy dolarů (161 miliard korun). Firma to uvedla v sobotní zprávě. O celé zlepšení se zasloužil "papírový" zisk založený na všeobecném růstu hodnoty akcií a finančních derivátů od listopadového zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem, uvedla agentura AP.

Zisky z investic a derivátů Berkshiru vzrostly za čtvrtletí na 1,9 miliardy z 805 milionů amerických dolarů o rok dříve. Buffett minulý měsíc řekl, že od Trumpova zvolení koupil na trhu akcie za zhruba 12 miliard dolarů. Zisk provozních aktivit Berkshiru, jako jsou pojišťovny nebo železnice, naopak klesl o šest procent na 4,38 miliardy amerických dolarů.

Za celý loňský rok zůstal čistý zisk společnosti Berkshire Hathaway stabilní na 24,1 miliardy dolarů. Provozní zisk se zvýšil o jedno procento na 17,6 miliardy dolarů.

Skupina Berkshire Hathaway ovládá více než 80 dceřiných firem, které podnikají v různých odvětvích. Vlastní i významné podíly v řadě známých společností, jako je například největší světový výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola, a loni začala masivně investovat do technologického gigantu Apple.

V posledním čtvrtletí loňského roku společnost Berkshire svůj podíl v Applu zvýšila na téměř čtyřnásobek.

V sobotu sdělila, že její loňské investice do Applu jí vynášejí zatím přes 1,6 miliardy dolarů. Berkshire loni koupila celkem 61,2 milionu akcií Applu za 6,75 miliardy amerických dolarů a v pátek měly tyto akcie úhrnnou hodnotu přes 8,3 miliardy dolarů.

Šestaosmdesátiletý Buffett řídí společnost Berkshire se sídlem v Omaze ve státě Nebraska od roku 1965 a díky svým úspěšným investicím si vysloužil přezdívku "věštec z Omahy". Tradičně se řadí k nejbohatším lidem světa.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru