Podnikatel Daniel Křetínský se stal většinovým vlastníkem Energetického a průmyslového holdingu (EPH). Firmu opouští podnikatel Patrik Tkáč a investoři spojení se skupinou J&T. Křetínský tak nyní drží 94 procent akcií holdingu a zbytek členové vedení EPH. Řekl to mluvčí holdingu Daniel Častvaj. Již dříve EPH sdělil, že Tkáč může za své akcie získat v přepočtu až 74 miliard korun. Firma v pátek oznámila, že fond australské banky Macquarie získal podíl 31 procent v EP Infrastructure (EPIF), klíčové dceřiné firmě holdingu.

EPH je energetická skupina, která sdružuje desítky společností v Česku i cizině. V roce 2015 činily konsolidované tržby EPH 4,57 miliardy eur (zhruba 124 miliard korun). Plány na změnu vlastnické struktury zveřejnil holding loni v říjnu. Transakce se uskuteční ve dvou krocích, v závěrečném vypořádání mezi Křetínským a Tkáčem společnost Milees Limited, kterou Tkáč ovládá, prodá všechny svoje akcie v holdingu. Získá za to 1,75 až 2,75 miliardy eur (v přepočtu až 74 miliard korun). Výsledná částka bude odrážet růst hodnoty EPH v příštích letech.

Doposud vlastnili Křetínský a Tkáč shodně každý 37 procent akcií holdingu a zbylý podíl investoři spojení s J&T.

Do dceřiné společnosti EPH vstoupili Australané

Investiční fond australské banky Macquarie získal podíl 31 procent v EP Infrastructure (EPIF), klíčové dceřiné firmě EPH. Holdingu zůstane 69 procent i manažerská kontrola v EPIF. V pátek to oznámil mluvčí EPH Daniel Častvaj. Cena transakce nebyla zveřejněna. Hlavními akcionáři EPH jsou podnikatelé Daniel Křetínský a Patrik Tkáč. Holding již dříve oznámil, že po vstupu fondu Macquarie do EPIF se má majoritním vlastníkem EPH stát Křetínský. Peníze z transakce by měly sloužit mimo jiné k vyplacení ostatních podílníků v holdingu.

Na prodeji podílu v EPIF se holding dohodl již dříve s investory zastupovanými společností Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA). Obchod byl oznámen loni v říjnu, k jeho dokončení bylo ale podle EPH potřeba schválení antimonopolních úřadů. Dohodu s MIRA tak holding vypořádal až v pátek.

V říjnu minulého roku také holding oznámil, že po dokončení prodeje podílu v EPIF opustí holding Tkáč a investoři spojení se skupinou J&T. Majoritním vlastníkem EPH se poté stane Křetínský, kterému bude patřit 94 procent akcií.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru